Okulary czy soczewki?
Okulary czy soczewki?

Wada wzroku nie jest problemem w dzisiejszych czasach. Mamy do dyspozycji wiele typów okularów z różnego rodzaju oprawkami, które można dobrać do każdego kształtu twarzy. Możemy korzystać ze szkieł kontaktowych. Nie tylko są wygodne, ale również dają nam możliwość zmiany koloru tęczówki!
Technika poszła już o tyle do przodu, że coraz taniej możemy wykonać usługę korekcji wzroku. Wszystko zależy od tego, jak dużą wadę wzroku mamy i jak sobie z nią radzimy w życiu codziennym.

Co można powiedzieć o okularach?

Dobrze dobrane okulary do kształtu twarzy, koloru oczu oraz odcienia włosów potrafią zdziałać cuda. Dodadzą urody albo powagi, zależnie od efektu, jaki chcemy uzyskać. Odmłodzą lub sprawią, że będziemy wyglądać seksownie. Nie można się więc dziwić, że są osoby, które specjalnie kupują, tak zwane, zerówki, czyli okulary dla osób bez wady wzroku. Okulary mogą być równie ciekawym dodatkiem jak pierścionek albo łańcuszek! Jednak potrafią być równie niepraktyczne. Okulary potrafią komplikować życie, zwłaszcza osobom, które korzystają z nich na co dzień. Szkła potrafią szybko zaparować, co jest niesamowicie uciążliwe, zwłaszcza w czasie zimy. Łatwo można wygiąć oprawki, wystarczy, że ktoś przez nieuwagę na nie siądzie. Męczące jest to, że często trzeba czyścić okulary, zwłaszcza szkła, które należy przecierać specjalną ściereczką. Ogromnym minusem okularów jest ich niepraktyczność podczas wszelkich aktywności. Musimy je zdjąć, gdy chcemy biegać lub pływać. Wręcz niewskazane jest ich używanie podczas gier zespołowych takich jak siatkówka albo piłka nożna.

Czy warto wybrać soczewki?

Soczewki kontaktowe to przede wszystkim komfort, wygoda oraz praktyczność. Soczewki w żaden sposób nie krępują naszych ruchów, dlatego śmiało możemy z nich korzystać podczas wszelkiego rodzaju aktywności. Oczywiście, wyjątkiem jest pływanie na basenie, gdzie chlor może wejść w reakcje z soczewkami. I to jest bardzo duży minus soczewek, należy bardzo dokładnie dbać o ich higienę. Podstawą jest ich codzienne zdejmowanie, przed pójściem spać, i zabezpieczanie przed ustrojami, kurzem i innym brudem, który może osiadać na naszych rękach. Do tego wykorzystujemy specjalny płyn, który musi być codziennie wymieniany. Soczewki kontaktowe to ciało obce, które zostanie źle przyjęte przez organizm, jeśli nie zachowamy odpowiednik środków. Ogromnym błędem jest przetrzymywanie soczewek zbyt długo na oku. Niektórzy potrafią je nosić nawet tydzień, ignorując swędzenie oczu i ból głowy. To są zakazane praktyki, ponieważ może się to skończyć chorobą spojówek, a w ekstremalnych przypadkach, utratą wzroku. Jeśli jesteśmy odpowiedzialnymi ludźmi to możliwość wystąpienia negatywnych efektów jest minimalna. Fakt jest taki, że soczewki niesamowicie rozszerzają pole widzenia przez co możemy łatwo zapomnieć o wadzie wzroku, no i nie musimy poprawiać spadających z nosa oprawek!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here