Olej kokosowy

Olej kokosowy od kilku lat robi furorę jako naturalny i tani kosmetyk. Olej kokosowy na włosy ma je wygładzać, poprawiać ich kondycję i sprawiać, że fryzura nabiera blasku. Czy olej kokosowy ma faktycznie tak dobre działanie i może być stosowany jako maska do włosów?

Olej kokosowy i jego zastosowania

Olej kokosowy ma dwa podstawowe zastosowania: do celów kulinarnych i w kosmetyce.

Używanie oleju kokosowego w kuchni budzi od jakiegoś czasu kontrowersje: ma swoich zwolenników, którzy wychwalają wartości odżywcze oleju kokosowego, oraz przeciwników, którzy podkreślają, że produkt ten może przyczyniać się do odkładania się cholesterolu.

Podobne kontrowersje wokół oleju kokosowego zaczynają pojawiać się w kosmetologii. Zwolenniczki tego naturalnego kosmetyku polecają go do pielęgnacji skóry twarzy i ciała, a także jako odżywkę do włosów, zaś przeciwnicy twierdzą, że olej kokosowy na włosy działa odwrotnie od oczekiwań, czyli raczej je osłabia, niż wzmacnia, zaś nałożony na skórę głowy zatyka pory.

Olej kokosowy na włosy – czy warto go używać?

Jaka jest prawda? To zależy, jaki mamy typ włosów. Olej kokosowy pochodzi z krajów tropikalnych i przez ich mieszkanki tradycyjnie używany był do pielęgnacji włosów. Tamtejsze panie mają jednak włosy o grubym splocie, zazwyczaj ciemne i mocne. Olej kokosowy na włosy o takich właściwościach to dobry pomysł, byle nie za często. Maska na włosy z oleju z kokosa stosowana raz na kilka, kilkanaście dni nawilży gruby splot i poprawi wygląd fryzury.

Natomiast olej kokosowy na włosy cienkie, jasne i zniszczone raczej nie jest polecany. Jeśli nałożymy taką maskę na cienkie, delikatne, porowate włosy, nadmiernie je obciążymy i zamiast błyszczących, zdrowych otrzymamy matową, źle układającą się fryzurę. Z cienkich włosów o otwartej łusce trudno też będzie dokładnie spłukać olej. Pamiętajmy, że olej kokosowy jest tłusty i ciężki, więc raczej nie poprawi kondycji delikatnych włosów, a wręcz może je osłabić.

Olej kokosowy na włosy – jak często i w jaki sposób go używać?

Jeśli mamy włosy grube i mocne i chcemy dodatkowo je nawilżyć, stosując olej kokosowy na włosy, róbmy to z głową. Tego rodzaju maskę na włosy stosować należy nie częściej niż raz w tygodniu. Niektóre blogerki polecają nałożyć olej kokosowy na włosy na całą noc (głowę owijamy ręcznikiem lub chustką i idziemy spać), ale taki zabieg może być ryzykowny.

Rano musimy dokładnie umyć włosy, inaczej będą wyglądać na tłuste, a to nigdy nie jest estetyczne. Jeśli spieszymy się rano do pracy, olej kokosowy na włosy nałożony na noc nie jest raczej najlepszym pomysłem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here