Opieka medyczna nad unieruchomionymi osobami w starszym wieku

Starzenie się jest procesem zagadkowym. Na pytanie dlaczego ludzie się starzeją oraz w jakim mechanizmie do dziś nie udzielono precyzyjnej odpowiedzi. Postuluje się zarówno za teorią kładącą nacisk na zdeterminowane naturalne mechanizmy starzenia oraz za przypadkowe uszkodzenia na poziomie molekularnym prowadzące do starzenia. Pewne jest natomiast, że osoby starsze wymagają często dodatkowej opieki, szczególnie gdy są unieruchomione ze względu na swój stan zdrowia.

Terapia osób starszych

Do terapii osób starszych podchodzi się w sposób dwojaki. Rodzaje terapii to:

  • Terapia gerontologiczna (rewitalizująca) – polega na próbach zatrzymania negatywnych skutków starzenia takich jak otępienie umysłowe, zmniejszenie siły mięśniowej i innych. Gerontologia opiera się na rehabilitacji, ćwiczeniach fizycznych, suplementacji hormonalnej oraz innych zabiegach rewitalizujących.
  • Terapia geriatryczna (lecznicza) – polega na leczeniu chorób, w tym związanych z wiekiem. Specyfika leczenia osób starszych obejmuje konieczność uwzględnienia osłabionej zazwyczaj pracy nerek, wątroby oraz zmienionej dystrybucji leków w organizmie.

Wykonywanie wielu czynności życiowych zdeterminowana jest przez zdolność do poruszania się starszego człowieka. Unieruchomienie utrudnia stosowanie się do zaleceń lekarskich, zwiększa ryzyko upadku i przyczynia się do zwiększonej śmiertelności. Powikłania unieruchomienia ciała to między innymi: utrata masy mięśniowej, zaparcia, apatia, osteoporoza, odleżyny, majaczenie, choroby infekcyjne dróg oddechowych i wiele innych.

Opieka nad osobą unieruchomioną stanowi wyzwanie, wymaga zarówno rehabilitacji oraz stosowania farmakoterapii. Ważne jest stosowanie sprzętów wspomagających, nielubianych przez chorych z wielu przyczyn. Wysoki koszt, kojarzenie urządzeń z wizerunkiem starości oraz brak akceptacji starzenia się to tylko niektóre z powodów zaniechania użytkowania urządzeń pomagających w funkcjonowaniu osoby starszej.

Farmakoterapia opiera się na stosowaniu zróżnicowanych leków zarówno objawowych, jak i celowanych w konkretne choroby. Trudno wymienić wszystkie rodzaje farmaceutyków stosowanych w starszym wieku, zróżnicowanie ich jest ogromne, lista zaczyna się od leków przeciwbólowych, przez leki mukolityczne, aż po leki stosowane w niewydolności serca.

Podsumowanie

Ludzie w starszym wieku obarczeni są znacznie zwiększonym ryzykiem geriatrycznych zespołów niesprawności takich jak: depresja, otępienie, brak sprawności ruchowej, upośledzenie funkcji wzroku i słuchu. Każdy chory wymagający wdrożenia reżimu łóżkowego potrzebuje dodatkowej opieki. Zapobieganie powikłaniom unieruchomienia i próba aktywizacji to podstawowe działania lecznicze w tym przypadku. Leczenie unieruchomionych ludzi jest trudne i wymaga pomocy nie tylko sprawnego zespołu medycznego ale również wsparcia ze strony swojego najbliższego środowiska. Tylko w przypadku współpracy między środowiskiem medycznym oraz bliskimi osobami można osiągnąć odpowiednie skutki terapeutyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here