Choć dla wielu kobiet popuszczanie moczu w ciąży to wciąż temat tabu, coraz śmielej przełamują zakłopotanie i zaczynają otwarcie o tym rozmawiać. Odpowiednia higiena, ćwiczenia czy stosowanie wkładek – to jedne ze sposobów, jak radzić sobie z uciążliwym problemem.
Czas oczekiwanie na narodziny dziecka i robienie planów związanych z powiększeniem rodziny przynosi wiele radości. W tym okresie niosącym tyle ekscytacji kobiety nie powinny również bać się mówić o mniej wygodnych aspektach bycia w stanie błogosławionym. Jedną z takich stron jest popuszczanie moczu w ciąży.
Skąd się bierze popuszczanie moczu w ciąży?
Popuszczanie moczu w ciąży dotyczy wielu kobiet. W szczególności w ostatnim trymestrze, kiedy dziecko rosnące w brzuchu uciska na pęcherz moczowy. Problem ten jest dość kłopotliwy, są jednak sposoby, by temu zaradzić oraz liczne produkty, np. Tena, które pozwalają go zniwelować. W tym czasie nawet zwykłe wyjście z domu staje się uciążliwe, szczególnie gdy w pobliżu nie ma toalety. Popuszczanie moczu w ciąży może pojawić się jednak już w pierwszym trymestrze. To właśnie wtedy wzrasta dobowa objętość pęcherza i częstotliwość mikcji (medyczne określenie oddawania moczu).
Niektóre przyszłe mamy mogą zauważyć u siebie osłabienie mięśni dna miednicy nawet już na samym początku ciąży. Powiększona macica, rosnące pod sercem maleństwo, wody płodowe − to wszystko uciska pęcherz moczowy i może powodować opróżnianie go wbrew woli.
Popuszczanie moczu w ciąży – co zrobić, by tego uniknąć?
By uniknąć nietrzymania moczu w ciąży, warto już w pierwszym trymestrze regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy, czyli tak zwane mięśnie Kegla. Ćwiczenie polega na napinaniu (na kilka sekund) i rozluźnianiu mięśni odpowiedzialnych za kontrolowanie oddawania moczu. Plusem jest to, że ćwiczenia są proste i można je wykonywać niemal wszędzie. Jednak żeby były skuteczne, muszą być wykonywane regularnie, kilka razy w ciągu dnia.
Popuszczanie moczu w ciąży – jak walczyć z objawami?
Zawsze warto skorzystać z toalety z wyprzedzeniem, zanim poczuje się parcie na pęcherz. W trakcie ciąży łatwo nabawić się zapalenia pęcherza, dlatego warto dbać o jego kondycję na wiele sposobów. Panie, które mają problem, jakim jest popuszczanie moczu w ciąży, powinny unikać napojów podrażniających pęcherz, do których zalicza się herbatę i kawę, zawierające znaczne ilości kofeiny. Należy też zapomnieć o kolorowych napojach gazowanych, gdzie cukier bywa często zmieszany z kofeiną.
Najważniejsza jest codzienna higiena i dokładne mycie okolic intymnych, ponieważ mocz podrażnia skórę, w efekcie czego może dojść do infekcji. Należy często zmieniać bieliznę. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się cienkie, bawełniane majtki.
Popuszczanie moczu w ciąży to problem na tyle powszechny wśród ciężarnych, że powstały specjalne wkładki do bielizny wchłaniające mocz, ale też niwelujące nieprzyjemny zapach.
Organizm po porodzie potrzebuje czasu, żeby wrócić stanu sprzed ciąży. Zwykle trwa to od kilkunastu tygodni do pół roku. Jeśli po tym czasie kobieta będzie miała problem z nietrzymaniem moczu, potrzebna będzie konsultacja z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym leczeniu.