Problem nietrzymania moczu

Osoby borykające się z problemem nietrzymania moczu często martwią się, że dolegliwość ta sprawi, iż będą musiały zrezygnować z normalnego życia. To błędne przekonanie, ponieważ problem nietrzymania moczu można leczyć, a metod terapii jest wiele. Można także zapobiegać jego krępującym objawom, dobierając odpowiednie środki higieniczne. Podpowiadamy, co zrobić i jakie produkty wybrać.

Dlaczego i u kogo pojawia się problem nietrzymania moczu?

Można powiedzieć, że problem nietrzymania moczu jest w pełni demokratyczny. Dotyczyć może on każdego – kobiet i mężczyzn niezależnie od wieku. Do jego najczęstszych przyczyn należą stany zapalne pęcherza moczowego i osłabienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Problem nietrzymania moczu może pojawić się także u mężczyzn po operacji usunięcia gruczołu krokowego i u kobiet po operacjach ginekologicznych. Często przydarza się paniom w czasie ciąży i po porodzie – ma to związek z działaniem hormonów oraz z naciskiem powiększonej macicy na pęcherz, jak również z ruchami dziecka.

Problem nietrzymania moczu nie jest także obcy osobom z nadwagą czy nadużywającym alkoholu. Nie każdy jednak wie, że także takie produkty jak pomidory czy owoce cytrusowe działają moczopędnie i mogą powodować mimowolne popuszczanie moczu.

Problem nietrzymania moczu – dlaczego należy mu przeciwdziałać?

Mocz mający przez dłuższy czas styczność ze skórą okolic intymnych podrażnia ją i może powodować stany zapalne. Może również dojść do wtórnego zapalenia pęcherza. Z tego względu należy bardzo dbać o higienę, jeśli borykamy się z nietrzymaniem moczu, nawet jeśli jest ono zaledwie kropelkowe. Wilgotna bielizna nie tylko wydziela niemiły zapach – może mieć dodatkowo bardzo niekorzystne działanie na zdrowie. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie wkładek i podpasek na nietrzymanie moczu TENA. Mają one system chroniący skórę przed kontaktem z moczem i gwarantujący uczucie czystości i suchości. Produkty TENA chronią też przed powstawaniem przykrego zapachu. Wkładki anatomiczne dla mężczyzn TENA Men mają kształt dopasowany do męskiej budowy i zapobiegają przeciekaniu. Dla osób z bardziej nasilonym problemem nietrzymania moczu pomocne będą majtki chłonne TENA (dostępne są różne rozmiary i modele – dla kobiet i mężczyzn). Są one dyskretne i niewidoczne pod ubraniem, co umożliwia codzienne funkcjonowanie. Na noc można zastosować pieluchomajtki lub pampersy TENA, co znacznie poprawi komfort snu.

Pamiętajmy też, że problem nietrzymania moczu można rozwiązać za sprawą terapii. Zgłośmy się do lekarza, który dobierze odpowiednią formę leczenia. Może to być farmakoterapia, fizjoterapia lub leczenie operacyjne. Wszystkie metody dają dobre i długo utrzymujące się efekty. Problem nietrzymania moczu nie powinien być tematem tabu, szczególnie w rozmowach z lekarzem. Pomoże on nie tylko dobrać leczenie, ale i odpowiednie artykuły higieniczne, pomoże też w złożeniu wniosku o ich refundację przez NFZ, co jest ważne przy dłuższym stosowaniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here