Problem z wypadającymi włosami
Problem z wypadającymi włosami

Wypadanie włosów wydaje się być częstym problemem, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Należy najpierw sprawdzić, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem. Szczególnie, kiedy mamy długie włosy może wydawać nam się, że tracimy ich znaczną ilość. Dobrze jest postarać się policzyć włosy, które nam wypadły pomiędzy jednym a drugim myciem. Pamiętajmy, że liczba oscylująca wokół 100 włosów dziennie jest uznawana za normę.

Możliwe przyczyny wypadania

Wypadnie może mieć wiele różnych przyczyn i często trudno jest jednoznacznie określić jedną. Możemy podzielić je na zewnętrzne i wewnętrzne. Zewnętrzne w większości łatwiej jest wyeliminować, ponieważ do tej grupy zalicza się, na przykład, podrażnienie skóry głowy zbyt częstym farbowaniem lub spinanie zbyt ciasnych fryzur, które osłabiają cebulki włosów. Również przegrzewanie skóry głowy może mieć negatywny stan na ilość wypadających włosów, dlatego powinniśmy unikać zbyt długiego suszenia gorącym nawiewem oraz pamiętać o zabieraniu kapelusza w upalne dni. Przyczyny wewnętrzne są bardziej związane ze stanem naszego organizmu. Najłatwiejszą do wyeliminowania przyczyną wewnętrzną jest nieprawidłowa dieta, która nie dostarcza naszemu organizmowi wystarczającej ilości składników odżywczych. Musimy pamiętać, że nasze włosy i paznokcie są na końcu „kolejki” po wartościowe składniki, jeżeli dostarczamy ich zbyt mało, jako pierwsze otrzymują je narządy wewnętrzne. Bardzo częstą wewnętrzną przyczyną obniżenia kondycji naszych włosów jest długotrwały stres. Wpływa on wyczerpująco na cały nasz organizm poprzez podniesienie poziomu kortyzolu we krwi. Energia podczas długotrwałego stresu jest skierowana na przetrwanie i brakuje jej na pozostałe czynniki.

Od czego zacząć rozwiązywanie problemu

Najlepiej byłoby wyeliminować źródło stresu, ale jeżeli jest to niemożliwe, warto przynajmniej zadbać o zdrową dietę oraz aktywność fizyczną. Najtrudniej jest wyeliminować przyczyny wypadania związane z chorobami i najczęściej nie udaje się to bez pomocy lekarza. Chorobą, która bardzo często przyczynia się do wypadania włosów jest łojotokowe zapalenie skóry. Również hormony mają ogromny wpływ na wielkość wypadania i to zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U kobiet jest to najbardziej widoczne przez jakiś czas po porodzie oraz po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej.

Jak przeciwdziałać wypadaniu?

Radzenie sobie z wypadaniem jest zależne od przyczyny, która je spowodowała. Jeżeli przyczyny są zewnętrzne, wystarczy je wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć. Wszelkie choroby skóry powinny być konsultowane z lekarzem. Warto rozważyć także wizytę u trychologa, czyli specjalisty od włosów i skóry głowy. Jeżeli trudno nam jest utrzymywać zbilansowaną dietę, możemy wspomóc się suplementami, które dostarczają niezbędnych witamin i minerałów. Dużą rolę mogą odegrać również wcierki, czyli substancje, które stosujemy na skórę głowy. Nie tylko wspomagają one zahamowanie wypadania lecz także stymulują nowe włosy do wzrostu. Masaż dodatkowo wzmacnia ten efekt, pamiętajmy jednak, że powinien on być delikatny. Pamiętajmy, że wszystkie te metody muszą być stosowane regularnie i przez dłuższy okres czasu, aby zauważyć ich efekty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here