Napięciowy ból głowy jest to jedna z najczęstszych postaci bólu głowy. Może on występować sporadycznie lub przewlekle. Jego przyczyny to przede wszystkim stres, niehigieniczny tryb życia, a także nieprawidłowa postawa ciała. Leczenie napięciowego bólu głowy sprowadza się do uniknięcia czynności wyzwalających ból, prowadzenie zdrowego stylu życia, a także doraźnego stosowania leków przeciwbólowych. Czym dokładnie jest napięciowy ból głowy? Jakie są jego przyczyny oraz Jak się objawia? Przekonajmy się!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/napieciowy-bol-glowy-skad-sie-bierze-jak-sobie-z-nim-radzic/
Czym jest napięciowy ból głowy?
Jest to ból, które może dotknąć absolutnie każdego. W efekcie prowadzi on do przemęczenia, przepracowania, a także napięcia nerwowego. Może rozwinąć się on na podłożu nasilonego napięcia mięśni około czaszkowych, a także mięśni pleców czy. Inne mechanizmy i, które prowadzą do jego rozwoju to między innymi nadprodukcja tlenku azotu oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych. Czynnikiem sprzyjającym napięciowe bóle głowy jest również nasilony metabolizm serotoniny.
Jakie są przyczyny napięciowego bólu głowy
Napięciowy ból głowy nie ma wyraźnej przyczyny i nie jest związane z występowaniem jakichkolwiek schorzeń. Do rozwoju takiego bólu przyczyniają się czynniki takie jak:
- stres,
- zmiany atmosferyczne,
- silne emocje,
- przemęczenie,
- brak snu,
- nadużywanie alkoholu,
- palenie papierosów,
- głód,
- odwodnienie,
- bruksizm, czyli zgrzytanie zębami,
- zaburzenia hormonalne,
- oddziaływanie silnego hałasu.
Jak objawia się napięciowy ból głowy?
Kiedy pojawia się napięciowy ból głowy, zazwyczaj ma on charakter nasilający się, który narasta w ciągu dnia. Nie towarzyszą mu nudności, ale może natomiast pojawić się napięcie mięśni głowy, a także ich zwiększona wrażliwość na nacisk. Takim bólem może towarzyszyć również ból karku oraz pleców. Napięciowy ból głowy ma zazwyczaj charakter obustronny, chociaż może występować także jednostronnie. Tego typu ból może trwać kilka godzin, chociaż może utrzymywać się znacznie dłużej. Ból ten jest jednostajny, nie pulsujący. Zazwyczaj nasila on się przy pochyleniu i kaszlu. Tego rodzaju dolegliwości mogą występować zarówno u kobiet jak i u mężczyzn i dotyczą głównie osób młodych w przedziale wiekowym między 25, a 35 lat.
Zobacz też: http://urodaporady.pl/przyczyny-i-objawy-migreny-jak-ja-zalagodzic/