wycinanie skrek

Czasami zastanawiamy się zapewne, czy wycinanie skórek jest zdrowe. Kiedyś bowiem było powszechna opinia, że skórek wycinać nie wolno, lepiej jest je odsuwać. Sprawdzamy czy to mit czy jednak prawda. Mnóstwo osób cierpi w zimie z powodu suchej, czy też popękanej skóry otaczającej nasze paznokcie. Wrastające skórki powstają jednak zazwyczaj z przyczyn niestety niezależnych od nas, takich jak zimne czy też suche powietrze albo używanie środków czystości w codziennym sprzątaniu. Jednakże często powodem takiej sytuacji są złe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci, nieodpowiednia czy niezdrowa dieta, a także zbyt częste mycie rąk bez późniejszego odpowiedniego nawilżenia też może spowodować problemy.

wycinanie skrek

Sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze skórkami

Powszechnie używanymi sposobami są wycinanie i obsuwanie, jednakże często słyszy się przecież o szkodliwości jednej z tych metod. Skórki odsuwa się zazwyczaj przy pomocy drewnianego patyczka lub specjalnego kopytka, co ma na celu zapobieganie wrastaniu na paznokieć. Z kolei zwykle wycina się je przy pomocy cążek albo specjalnych nożyczek do manicure (uważa się je zazwyczaj za zwykłe obcinacze do paznokci). Należy jednak uważać na to, aby nie uszkodzić zdrowego naskórka, a jedynie odciąć tę martwą warstwę (jest ona zazwyczaj biała i delikatnie odstaje od paznokcia). Niestety często przy tej czynności dochodzi do uszkodzenia, podrażnienia bądź nawet rozcięcia skóry wokół paznokci. Może to prowadzić do niepożądanego rozwoju różnych infekcji bakteryjnych oraz szybszego odrastania coraz to grubszych skórek. Dlatego też zwykle lepszą metodą okazuje się po prostu ich odsuwanie, które jest o wiele mniej inwazyjne. Dlatego zmniejsza ryzyko niepowołanych konsekwencji. Przy odsuwaniu bowiem istnieje mniejsze prawdopodobieństwo skaleczenia bądź nawet podrażnienia. Dlatego można je stosować częściej niż zwykłe wycinanie. Jest to ponadto także prostszy i szybszy zabieg. Wystarczy delikatnie zmiękczyć skórki, a następnie odsunąć je na przykład przy pomocy drewnianego patyczka lub wspomnianego wcześniej kopytka.

Grube skórki

Jeżeli jednak skórki są już na tyle duże, że bardzo rzucają się w oczy i niestety konieczne jest ich szybkie wycięcie, to należy dokładnie umyć i oczyścić nożyczki bądź cążki zarówno przed jak i po całym zabiegu, tak aby maksymalnie zmniejszyć ryzyko ewentualnego zakażenia. Ponadto, na samym początku powinno się nałożyć specjalnie do tego celu przeznaczony krem na skórę wokół paznokci, który ją zmiękczy i tym samym ułatwi szybsze usunięcie skórek. Jeśli ktoś ma tendencję do powstawania grubszych skórek, to dobrze jest regularnie odwiedzać w takim przypadku kosmetyczkę, która pomoże wszystko dokładnie usunąć. Taki zabieg na pewno będzie trwalszy, ponieważ kosmetolodzy używają specjalnych produktów mających na celu lepsze i szybsze usunięcie powstałych skórek. Dzięki temu uzyskamy trwalszy efekt.

Odsuwanie skórek

Natomiast jeżeli chodzi o odsuwanie skórek, to jest to zdecydowanie zabieg bezpieczniejszy, ale dobry tylko i  wyłącznie gdy skórki są jeszcze niewielkie. Jeśli natomiast są już zbyt duże, żeby móc ukryć je poprzez odsunięcie, wycięcie nie jest takim złym rozwiązaniem, jeżeli tylko zostanie wykonane w odpowiedni sposób, a także jeśli uzupełni się wszelkie niedobory, które niestety doprowadziły do powstania skórek. Wtedy stan naszych paznokci powinien się polepszyć. Wszystko można szybko załatwić, jeśli tylko zastosuje się odpowiednią metodę. Wystarczy albo regularnie pozbywać się skórek albo starać się nie doprowadzać do ich powstania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here