Lęk przed nieznanym może paraliżować. Tak dzieje się również często w przypadku nazw badań nieznanych pacjentom. Słysząc od lekarza, który wypisuje nam skierowanie na badanie dziwne skróty takie jak: RM, TK czy RTG można się zgubić. Co więcej, ze względu na strach przed badaniem, wielu pacjentów w nieskończoność przekłada termin niezbędnej wizyty w placówce diagnostyki obrazowej. Dowiedz się co oznaczają skróty najpopularniejszych badań diagnostycznych i sprawdź jak prawidłowo przygotować się chociażby do popularnej tomografii komputerowej. Twoje zdrowie jest najważniejsze, dlatego zadbaj o nie już teraz!
Czym jest tomografia komputerowa?
Tomografia komputerowa, w skrócie TK, wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. Dzięki postępowi technologicznemu w przypadku tomografii komputerowej ilość promieniowania w nowoczesnej aparaturze została zmniejszona do minimum, a wynik badania jest dokładniejszy niż w przypadku zwykłego zdjęcia rentgenowskiego. Badanie polega na tym, że pacjent kładzie się na platformie i wjeżdża do wnętrza tomografu. We wnętrzu aparatu wokół pacjenta porusza się lampa, która wytwarza promieniowanie rentgenowskie, które pozwala na uzyskanie prawidłowego obrazu wnętrza ciała.
Tomografia komputerowa pozwala przeanalizować wybrane struktury organizmu pod różnym kątem. Badanie jest najczęściej rekomendowane w przypadku diagnostyki urazów, diagnostyki onkologicznej oraz w nagłych przypadkach zagrożenia życia. W placówkach tomografii komputerowej wykonasz badania większości części ciała. Do najczęściej wykonywanych badań należą: angiografia głowy, kończyn dolnych i górnych, naczyń jamy brzusznej, klatki piersiowej i tętnic szyjnych. Ponadto: tomografia komputerowa głowy, jamy brzusznej, jamy brzusznej i miednicy, klatki piersiowej, klatki piersiowej HRCT, klatki piersiowej w kierunku zatorowości, kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, miednicy, naczyń wieńcowych, szyi, twarzoczaszki, uszu i zatok.
Przygotowanie do badania tomografii komputerowej wymaga nieco większej staranności niż w przypadku zwykłego zdjęcia RTG. Po pierwsze, Nie należy jeść 6 godzin przed badaniem oraz pić 3 godziny przed badaniem. Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle. W przypadku badania TK jamy brzusznej, w dniu poprzedzającym badanie należy przyjąć ESPUMISAN 3 razy dziennie po 2 kapsułki, wypić 1,5 litra niegazowanej wody oraz przyjąć środek przeczyszczający. Pacjent przed badaniem powinien być odpowiednio nawodniony.
W przypadku badania TK głowy, uszu, szyi, klatki piersiowej, angiografii , Pacjent przed badaniem powinni być odpowiednio nawodniony.
Jeśli po przeczytaniu tego tekstu, jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości związane z przebiegiem badania tomografii komputerowej, koniecznie sprawdź ofertę Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/tk/ . Placówki Tomma są łatwo dostępne dla pacjentów, ponieważ zlokalizowane są w wielu miastach na terenie całego kraju. W Tomma czeka na Ciebie wykwalifikowana kadra techników i specjalistów, którzy udzielą Tobie szczegółowych odpowiedzi na każde pytanie, a także bezpiecznie i fachowo przeprowadzą tomografię komputerową. Nie zwlekaj już dłużej z wykonaniem swojej tomografii komputerowej! Zapisz się na wizytę i ciesz się szybkim wynikiem badania.