Tegoroczna zima nas rozpieszcza – zapewnia idealne warunki do uprawiania zimowych sportów. Wśród szerokiej palety dyscyplin sportowych możemy wybrać narty, snowboard, łyżwy czy sanki z dziećmi. Uprawienie zimowych sportów jest świetnym sposobem na dbanie o kondycję i zapewnienie sobie odpowiedniej dawki ruchu. Jednak mimo wielu zalet, łatwo nabawić się różnego rodzaju kontuzji. Najczęściej są to naciągnięcia mięśni, uszkodzenie więzadeł lub ścięgien.
W części przypadków do wyzdrowienia potrzebne jest kilka dni odpoczynku i regeneracji. Tak więc jeżeli dotknęły Cię bóle mięśniowe lub bóle stawów – ten wpis jest dla Ciebie. Dzisiaj przedstawimy garść wybranych i sprawdzonych sposobów na wspomożenie swojego organizmu podczas powrotu do zdrowia po różnego rodzaju zimowych kontuzjach.
Na początek oceń straty – jeżeli doszło do stłuczenia, odczuwasz lekki lub umiarkowany ból, możesz ruszać kończyną, a obrzęk i krwiak nie narastają szybko i gwałtownie, to prawdopodobnie nie doszło do złamania, skręcenia lub innego ciężkiego urazu. Jeżeli jednak cokolwiek Cię niepokoi, koniecznie zgłoś się do lekarza.
Tuż po urazie zastosuj zimny kompres na obolałą okolicę. Jeżeli uraz dotyczy kończyny górnej lub dolnej zastosuj również elewację – położ nogę lub rękę trochę wyżej niż ciało. Takie postępowanie zmniejszy obrzęk oraz ból.
Następnie zadbaj o odpoczynek i regenerację. W teorii brzmi to jasno i klarownie jednak w praktyce ma się o wiele gorzej. Kiedy wreszcie udajemy się na wymarzony wypad na narty, ciężko sobie odpuścić kolejnego dnia na stoku. Należy zachować zdrowy rozsądek i zdać sobie sprawę, że kontynuowanie wysiłku przy naciągniętym mięśniu czy bolącym stawie może skutkować gorszymi kontuzjami, jak np. złamania i wtedy nart na nogi nie założymy co najmniej do końca sezonu.
Pamiętaj, że regenerując ciało, nie musisz tego robić na kanapie przed telewizorem. Świetnym pomysłem jest np. skorzystanie z sauny. Taka wizyta zagwarantuje redukcję bolesności oraz usprawnienie ruchomości stawów. Ból zapewne całkowicie nie zniknie, ale na pewno będzie słabszy, a nasze samopoczucie z pewnością się poprawi. Podobny efekt uzyskasz wybierając się na basen – odciążysz mięśnie i stawy, dając im możliwość szybszej regeneracji.
Równie ważnym aspektem jest prawidłowo dobrana dieta. Pamiętaj, aby Twoje posiłki zawierały duże ilości białka – głównego źródła budulca dla mięśni i stawów. Dołącz do tego warzywa i owoce, które są bogate w sole mineralne i witaminy oraz antyoksydanty, dzięki czemu przyspieszają procesy odnowy organizmu.
Kiedy ból sprawia Ci duży dyskomfort i zaburza codzienne funkcjonowanie, można wspomóc się farmakoterapią. Leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) działają przeciwbólowo, przeciwzapalne i przeciwgorączkowo. NLPZ mogą zawierać różne substancje czynne. Różniące się nie tylko nazwami handlowymi, ale siłą działania, występowaniem działań niepożądanych, czasem działania, ale i szybkością działania przeciwbólowego. Np. deksketoprofen działa szybko przeciwbólowo i podany w formie granulatu do sporządzania roztworu doustnego maksymalne stężenie w osoczu krwi osiąga już po 15-20 minutach. Jest dobrze tolerowany i można go przyjmować w przypadku bólu ostrego na pusty żołądek.
Zanim rozpoczniesz kolejne podejście do zimowej aktywności fizycznej, musisz pamiętać o prawidłowym przygotowaniu swojego ciała. Codzienna aktywność fizyczna to nie tylko skomplikowany trening na siłowni, ale przede wszystkim ruch i regularna gimnastyka. Tani i sprawdzony sposób zapewniający lepsze ukrwienie mięśni i stawów oraz zmniejszający ryzyko ewentualnych uszkodzeń.
Artykuł zewnętrzny.