Witamina C

Organizm człowieka nie syntetyzuje witaminy C i musi przyjmować ją z pożywieniem i w formie suplementów diety. Witamina C (czyli kwas askorbinowy: inaczej: kwas askorbinowy) ma istotny wpływ na różne procesy, które zachodzą w organizmie człowieka. Bierze udział w metabolizmie lipidów, będąc tym samym ważnym składnikiem w profilaktyce miażdżycy i choroby niedokrwiennej serca. Jest ważna z punktu widzenia funkcjonowania układu nerwowego, w którym pełni kilkadziesiąt różnych funkcji, między innymi bierze udział w przemianach tryptofanu i serotoniny, które mają znaczenie dla nastroju i dobrostanu psychicznego. Bierze udział w procesie powstawania tkanki łącznej. Z udziałem tej witaminy organizm produkuje kolagen, który zapobiega krwotokom i ma znaczenie dla prawidłowego gojenia ran i odleżyn oraz zrastania załamań. Witamina C jest silnym antyutleniaczem i ma znaczenie w profilaktyce choroby nowotworowej (w szczególności raka przełyku oraz żołądka). Dodatkowo wspiera układ immunologiczny w walce z infekcjami i jest niezbędna do wchłaniania z pożywienia wapnia oraz żelaza.

Zapotrzebowanie na witaminę C

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C określa się orientacyjnie na 1 mg/kg masy ciała u dorosłych oraz 2 mg/kg u dzieci w okresie wzrostowym. Niektóre grupy z racji trybu życia i stanu zdrowia mają istotnie zwiększone zapotrzebowanie na witaminę C. Zalicza się do nich między innymi palaczy papierosów, osoby używające znaczne ilości alkoholu oraz narażone na silny stres i zmagające się z nadciśnieniem tętniczym. Większych niż standardowe dawek witaminy C potrzebują również kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, ciężarne oraz karmiące piersią. Zwiększone zapotrzebowanie dotyczy też diabetyków, pacjentów w trakcie rekonwalescencji po poważnych chorobach i zabiegach operacyjnych oraz zażywających leki przeciwkrzepliwe, antydepresyjne i duże dawki leków o działaniu przeciwbólowym. Zwiększenie podaży witaminy C w codziennej diecie jest również polecane w przypadku częstego zmagania się z nawracającymi infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi (między innymi sezonowymi infekcjami górnych dróg oddechowych).

Skutki niedoboru witaminy C

Niedobór witaminy C dotyczy najczęściej osób, które spożywają zbyt małe ilości warzyw oraz owoców. Innymi przyczynami może być poddawanie ich zbyt długiej obróbce cieplnej i zbyt długie przechowywanie, które sprzyja utracie przez pokarmy wartości i właściwości odżywczych. Przyczynić może się do tego poddawanie produktów obróbce cieplnej, a także dłuższe przechowywanie żywności. Istnieje również szereg schorzeń układu pokarmowego, które mogą zaburzać proces wchłaniania się witaminy C z jelit.  Niedobór witaminy C w organizmie skutkować może poczuciem ogólnego zmęczenia lub nawet wyczerpania, osłabieniem i obniżoną wydolnością. Powoduje w konsekwencji apatię, senność i problemy z apetytem. Mogą pojawiać się siniaki, kłopoty z gojeniem zadrapań i ran oraz krwawienia z dziąseł oraz śluzówki nosa. W profilaktyce niedoboru witaminy C warto wesprzeć się zdrową zbilansowaną dietą oraz wysokiej klasy suplementami, które oferuje między innymi sklep internetowy Słodkie Zdrowie, a zapoznać się można z nimi klikając: https://slodkie-zdrowie.pl/pl/21-witamina-c

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here