Witaminy - czy warto je suplementować

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Często jednak nie wiemy w jaki sposób wzmocnić swój organizm. Poszukując wiedzy na ten temat, trafiamy na sprzeczne informacje dotyczące np. suplementacji witamin. Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyjmowania preparatów je zawierających.

Witaminy są niezbędne

Witaminy to substancje chemiczne, które pełnią bardzo ważne funkcje odżywcze oraz regulujące funkcjonowanie naszego organizmu. To związki organiczne, które nie mają jednorodnej budowy. Wszystkie jednak są niezwykle istotne dla naszego zdrowia. Odpowiadają między innymi za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego, są odpowiedzialne za stan naszej skóry, włosów i paznokci, mają również wpływ na powstawanie hemoglobiny czy podział komórek naszego ciała. Mówiąc najprościej, nie ma procesu w naszym organizmie, w którym witaminy nie brałyby bezpośredniego lub pośredniego udziału.

Różnorodna, zbilansowana dieta

Podstawowym źródłem witamin powinny być spożywane przez nas produkty spożywcze. Urozmaicona, różnorodna dieta jest najlepszym rozwiązaniem. Witaminy znajdujące się w warzywach, owocach, ale również w tłuszczach są najlepiej przyswajane przez organizm. Warto więc dbać o to, by posiłki, które spożywamy, były jak najbardziej urozmaicone. W większości przypadków wystarcza to, by nasz organizm otrzymywał niezbędne mu witaminy i składniki odżywcze.

Gdy dieta to za mało

Czasem jednak zdarza się tak, że nie jesteśmy w stanie uzupełnić poziomu witamin jedynie dietą. Alergie pokarmowe, brak sezonowych owoców i warzyw oraz niektóre z błędów żywieniowych mogą doprowadzić do poważnych niedoborów witamin, które trudno pokryć wyłącznie spożywaniem odpowiednich posiłków. W takiej sytuacji stosowanie preparatów witaminowych jest jak najbardziej uzasadnione i może szybko pomóc w odzyskaniu równowagi organizmu.

Jakie witaminy wybierać?

Obecnie na rynku możemy znaleźć wiele różnorodnych preparatów witaminowych o zróżnicowanym składzie. Wśród nich znaleźć możemy środki, których skład stanowią syntetyczne witaminy wytwarzane w warunkach laboratoryjnych oraz preparaty, które posiadają w swoim składzie naturalne witaminy pochodzące np. z wyciągów roślinnych. Które z nich warto przyjmować? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – naturalne witaminy są o wiele lepiej przyswajane przez nasz organizm. Warto również w okresie jesienno-zimowym suplementować naturalną witaminę D, aby wzmocnić swoją odporność. Stosowanie suplementów, które mają je w swoim składzie, jest więc zwyczajnie skuteczniejsze.

O czym warto pamiętać?

Decydując się na przyjmowanie preparatów z witaminami pamiętajmy o tym, że nadmiar witamin jest równie szkodliwy, co ich niedobór. Dlatego też, podejmując się suplementacji, dokładnie sprawdzajmy dzienne dawkowanie danego preparatu i pod żadnym pozorem nie przekraczajmy zalecanych dawek. Tylko wówczas przyjmowanie naturalnych witamin będzie miało pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Podsumowując, przyjmowanie preparatów zawierających naturalne witaminy może pomóc nam w odzyskaniu równowagi organizmu. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawowym źródłem tych składników powinny być spożywane przez nas posiłki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here