Paznokcie to przydatek skóry, pełnią funkcje ochronną przed czynnikami mechanicznymi. Zdrowa płytka paznokciowa jest gładka, bez bruzd i ma bladoróżowy kolor. Zdarza się tak, że na skutek różnych, nawet drobnych, urazów, niedoborów witaminowych, czy zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, mogą pojawić się choroby paznokci. Te choroby mogą dotyczyć zarówno paznokci dłoni jak i stóp.

Rodzaje zakażeń bakteryjnych

Zanokcica jest to ropne zapalenie na skutek zakażenia bakteryjnego. Objawia się silnym bólem, obrzękiem i zaczerwieniem w miejscu stanu zapalnego. Zanokcica może mieć postać ostrą i przewlekłą. W przypadku ostrej zanokcicy występuje ona zazwyczaj od 2 do 5 dni po wału okołopaznokciowego. Zazwyczaj chorobą objęty jest tylko jeden paznokieć, w przeciwieństwie do przewlekłej zanokcicy, w której ropnie pojawiają się na kilku paznokciach jednocześnie. Nieleczona zanokcica może doprowadzić do ropnia, bólu i zapalenia macierzy paznokcia.
Leczenie polega na udaniu się do dermatologa, który wdroży antybiotykoterapie. W początkowym stadium można stosować produkty dostępne w aptece, mające właściwości odkażające.
Zakażenie pałeczką ropy błękitnej wywołuje zmianę zabarwienia paznokcia na kolor zielony lub niebieski. Dodatkowo występuje onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska. Bakteria ta żywi się keratyną czyli pewnym rodzajem białka, które jest m.in. głównym budulcem paznokcia. Taka bakteria może się pojawić się zarówno na płytce paznokciowej jak i pod nią. Zakażenie tą bakterią ma charakter przewlekły i nawracający. Bakteria atakuje zazwyczaj płytkę która była wcześniej uszkodzona. Zdrowy paznokieć jest mniej narażony. Infekcja może dotyczyć jednego lub kilku paznokci. Przed rozpoczęciem leczenia zakażenia paznokci pałeczką ropy błękitnej rozpoznanie powinno być potwierdzone odpowiednim badaniem bakteriologicznym. Leczenie polega na miejscowym stosowaniu leków o przeciwbakteryjnych, w uzasadnionych przypadkach dodatkowo włącza się doustną antybiotykoterapię. Dodatkowo powinno się odwiedzać podologa, w celu oczyszczenia zainfekowanego paznokcia.

https://podologwwarszawie.pl/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here