Czym są żylaki? To poszerzone, widoczne żyły powierzchowne kończyn dolnych. Ich deformacja wynika ze zbyt dużego przeciążenia, w wyniku którego naczynia żylne nie mogą zapewnić prawidłowego przepływu krwi do serca.
W warunkach prawidłowych we wnętrzu żył znajdują się zastawki, dzięki którym krew płynie tylko w jednym kierunku. Na skutek stojącego lub siedzącego trybu pracy, diety bogatej w sód, palenia papierosów oraz nieznacznej aktywności fizycznej, żyły nie mogą pełnić prawidłowo swojej funkcji. Obciążone ulegają workowatemu poszerzeniu, a zastawki niszczą się. Początkowo są to tylko zmiany, które są problemem kosmetycznym, ale nie powodują większego dyskomfortu przy codziennym funkcjonowaniu w pierwszych etapach dolegliwości. Z czasem, mogą pojawić się bóle kończyn, obrzęki nasilające się wieczorem, czy często zgłaszane przez pacjentów – uczucie ciężkości nóg.
Problem żylaków częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Ciąża jest jednym z czynników ryzyka rozwoju tej dolegliwości. Dzisiaj wskażemy kilka skutecznych metod, dzięki którym proces rozwoju żylaków można spowolnić. Podpowiemy również jak załagodzić występujące dolegliwości.
Na początku warto zmodyfikować dotychczasową dietę. Mniej soli, mniej produktów wysokoprzetworzonych, jak parówki czy szynki. Warto wprowadzić więcej warzyw, a przede wszystkim pić przynajmniej 2 litry wody dziennie. Dobrym pomysłem jest rezygnacja lub ograniczenie alkoholu, ponieważ rozszerza on naczynia krwionośne, nasilając obrzęki i stopień wypełnienia żył. Dieta jest istotna, także jeżeli walczysz z nadwagą, dodatkowe kilogramy w sposób dotkliwy obciążają twoje nogi.
Kolejnym krokiem jest wprowadzenie ćwiczeń w ciągu dnia. Po długim siedzeniu lub staniu trzeba poprawić krążenie. W tym celu można zafundować sobie szybki spacer lub proste ćwiczenia, które zaangażują mięśnie łydek – wspinanie się na palce i opadanie na pięty. Jeżeli możesz sobie pozwolić, to odpocznij z uniesionymi w górę nogami. Zrezygnuj z noszenia na co dzień podkolanówek z silnymi ściągaczami. Lepiej zaopatrzyć się w takie, o działaniu profilaktycznym. One również wyglądają estetycznie, a przy tym wspomagają przepływ krwi w żyłach.
Skuteczne w procesie terapeutycznym żylaków są preparaty w postaci żelów i maści. Heparyna zapewnia działanie przeciwkrzepliwe oraz przeciwzapalne, zwalczając obrzęki i uprawniając przepływ krwi w żyłach. Preparatem zawierającym heparynę jest Lioton 1000, należy go stosować 3 razy dziennie. Żel szybko się wchłania i przynosi przyjemne uczucie chłodzenia i ulgi bezpośrednio po aplikacji. Inna substancja działająca uszczelniająco na naczynia i poprawiająca przepływ krwi żylnej to diosmina. Pomocniczą funkcję w terapii żylaków pełni również dobesylan wapnia. Przyjmowany w tabletkach poprawia kondycję śródbłonka naczyniowego i zmniejsza lepkość krwi.
Niewielkie żylaki stanowią raczej problem kosmetyczny. Jednak są pewne objawy, które powinny zaniepokoić i zmotywować do odbycia wizyty lekarskiej. Jeżeli bóle i obrzęki są na tyle duże, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, pojawiają się zmiany skórne o charakterze przebarwień, krwawienie lub stwardnienie wzdłuż przebiegu żylaka – konieczna jest szybka wizyta u lekarza rodzinnego lub specjalisty z dziedziny chirurgii naczyniowej.