Żywienie medyczne określa się zarówno jako metodę leczenia, jak również jego wspomagania. Głównym celem jest dostarczenie pacjentowi odpowiedniej ilości składników odżywczych, których sam nie ma możliwości przyjąć w formie tradycyjnego pokarmu ze względu na trwający stan chorobowy. Wyróżniamy dwa rodzaje żywienia medycznego – pierwszy to żywienie enteralne, czyli drogą przewodu pokarmowego oraz żywienie parenteralne, a więc drogą dożylną. Pierwszy sposób jest o wiele bardziej bezpieczny i powinno się go stosować zawsze, kiedy tylko jest taka sposobność – żywienie pozajelitowe jest z kolei wskazane wtedy, kiedy żywienie dojelitowe jest niewystarczające, niemożliwe, lub istnieją wątpliwości co do jego zasadności. Jeśli chodzi o żywienie drogą przewodu pokarmowego, to istnieją dwie możliwości podawania substancji odżywczych – za pomocą sondy założonej do przewodu pokarmowego lub poprzez wprowadzenie diety płynnej, która oparta jest na preparatach typu Nutridrink.

Czym jest Nutridrink?

Nutridrinki to nic innego, jak wysokoenergetyczne napoje zawierające odpowiednio wyselekcjonowane, niezbędne dla ludzkiego organizmu składniki odżywcze, a więc proteiny, tłuszcze, węglowodany oraz zestaw witamin i minerałów. Stosowane są do uzupełniania diety chorego, a ich niewielka objętość oraz dostępność różnych rodzajów i smaków sprawiają, że osoby mające problemy z gryzieniem bądź połykaniem nie mają większych trudności, aby je przyswoić. Istotną kwestią w przypadku tego typu preparatów jest regularność ich przyjmowania – zachowanie ciągłości przyczyni się do odżywienia organizmu oraz zapewni mu niezbędny zastrzyk energii, co pozytywnie wpłynie na zdolność do dalszej walki z chorobą i jakość życia pacjenta.

Płynne preparaty odżywcze – dla kogo są przeznaczone?

Osoby cierpiące na wielorakie schorzenia, zmagające się z urazami i dolegliwościami lub będące po zabiegu często nie przyjmują wymaganej ilości składników odżywczych ze względu na różnorodne trudności. Jak się okazuje, jest to istotny problem wśród pacjentów przyjmowanych na oddziały szpitalne, a wagę problemu uwypukla fakt, iż wielu lekarzy nie rozpoznaje lub wręcz bagatelizuje jednostkę chorobową, jaką jest stan niedożywienia. Rezultatem takiej sytuacji jest zwykle gorsza reakcja chorego na wdrażane leczenie oraz wydłużony czas hospitalizacji i późniejszego dochodzenia do zdrowia. Nutridrinki jako uzupełnienie diety dedykowane są więc pacjentom przewlekle chorym, onkologicznym, przed i po zabiegach, w okresie rekonwalescencji lub rehabilitacji, z zaburzeniami żucia/połykana oraz wszystkim ze zwiększonym zapotrzebowaniem proteinowo – węglowodanowym – https://www.apteka-melissa.pl/kategoria/nutridrink,174.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here