twaróg

Twaróg jest zdecydowanie jedną z najpopularniejszych form, w których znajduje się nabiał. Można go przygotować w formie różnorodnych past kanapkowych, połączonych z surowymi czy gotowanymi warzywami lub po prostu zjeść jako sycącą i smaczną przekąskę. Rzeczywiście, często dietetycy potwierdzają fakt, że twaróg jest odpowiednim produktem zalecanym w różnego rodzaju dietach. Okazuje się, że twarożek pomimo niskiej kaloryczności (jeden plaster chudego twarogu ma tylko 34 kcal) może dostarczyć długotrwałe uczucie sytości. Jeśli natomiast chodzi o przepisy z wykorzystaniem twarogu, to istnieje naprawdę bardzo dużo różnych możliwości.

twaróg

Nabiał ważny dla organizmu człowieka

Jako, że twaróg zalicza się przecież do nabiału, to jest on bogatym źródłem pełnowartościowego białka oraz dobroczynnych aminokwasów. Ponadto, zawiera również naprawdę wiele cennych witamin – witaminy A, D, E czy witaminy z grupy B. W twarogu można znaleźć również wapń, który jest niezbędny do budowy naszych kości.Twaróg jest więc produktem niezwykle uniwersalnym, a także lekkostrawnym, oraz odpowiednim zarówno przy dietach odchudzających, jak i takich stosowanych przy różnego rodzaju schorzeniach. Między innymi przy zatruciach pokarmowych, innych chorobach układu trawiennego (np. wrzody żołądka, nadkwasota, nieprawidłowe funkcjonowanie jelit). Ponadto, podawanie twarogu i nabiału w ogóle dzieciom jest zalecane już od najmłodszych lat.

Przepisy z użyciem twarogu

Przyrządzanie twarogu w różnych postaciach daje nam niemal nieskończoną liczbę możliwości. Można go podawać z warzywami, owocami, w formie takiej słonej wytrawnej przekąski albo słodkiego deseru. Znaną i lubianą propozycją z użyciem twarogu są oczywiście naleśniki z serem. Natomiast pasty twarogowe są zdecydowanie idealne do kanapek, słonych paluchów czy krakersów. Poniżej więc zamieszczamy trzy przepisy na smaczne pasty na bazie twarogu.

Pasta z suszonymi pomidorami

Należy po prostu rozgnieść twaróg widelcem i zmieszać go z pokrojonymi na małe kawałki cząstkami suszonych pomidorów, odsączonymi uprzednio z oleju. Następnie należy dodać ziarna słonecznika  oraz według uznania odrobinę papryczki chilli. Można też przyozdobić świeżymi listkami bazylii. Taką pastę można podawać np. w malutkich foremkach słonych babeczek z kruchego ciasta.

Pasta z tuńczykiem

Tuńczyka w kawałkach odsączamy z oleju i wrzucamy do większej miski. Dodajemy twaróg. Wszystko rozdrabniamy widelcem. Kroimy około pół cebuli w drobną kostkę i dorzucamy do pasty. Na koniec dodajemy trochę świeżego koperku, doprawiamy do smaku solą i pieprzem oraz dodajemy kilka łyżek majonezu. Tak przygotowaną pastę można stosować jako dodatek do pieczywa, słonych paluchów grissini czy też krakersów.

Pasta oliwkowa

Rozgnieciony twaróg należy połączyć z pokrojonymi w cząstki zielonymi albo czarnymi oliwkami (lub tymi i tymi) oraz z posiekanym koperkiem. Taką pastę można dla smaku delikatnie skropić oliwą z oliwek i podawać np. z paluchami chlebowymi albo grzankami.

Istnieje więc wiele możliwości wykorzystania twarogu w kuchni. Dzięki jedzeniu takich potraw możemy mieć pewność, że dostarczymy naszemu organizmowi prawidłowej ilości białka oraz różnych potrzebnych witamin. Jeż w dawnych czasach nasze babcie często korzystały z tego produktu, żeby przygotować pyszny domowy farsz do ruskich pierogów, albo kluski leniwe czy też właśnie liczne pasty twarogowe na kanapki. Istnieje też wiele osób nie wyobrażających sobie filiżanki ciepłej, aromatycznej kawy bez choćby kawałeczka smacznego sernika domowej roboty wykonanego z prawdziwego twarogu. Taki unikatowy skład powoduje, że powinniśmy po prostu wdrożyć biały ser do naszej codziennej diety częściej niż kilka razy w miesiącu. Dzięki temu osiągniemy sytość, a nasze zdrowie może się poprawić. Warto więc spróbować. Pasty twarogowe są naprawdę pyszne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here