Domowe metody na siniaki

Nie tylko dzieciom, ale również osobom dorosłym zdarzają się chwile nieuwagi, które skutkują szpecącymi siniakami. Upadek, nadzianie się na kant stołu, otarcia – skutki takich wypadków nie wyglądają atrakcyjnie, szczególnie jeśli u nas proces gojenia się ran jest dłuższy. Na szczęście istnieją domowe sposoby, na przyśpieszenie tego procesu.

Skąd bierze się siniak?
Pojawienie się takiego krwiaka świadczy o tym, że miało miejsce uszkodzenie naczyń krwionośnych, przez co krew dostała się do wnętrza ciała. Nie tylko uderzenie może być przyczyną takiego zjawiska, również intensywny wysiłek może być winien. Na początku krwiak jest barwy czerwonej, po czym zmienia się w granat a na końcu żółknie – na barwę wpływa proces rozkładu hemoglobiny.

Lód dobry na stłuczenia
Jeżeli obtłukliśmy się nieco, powinniśmy regularnie, przez cały dzień chłodzić uszkodzone miejsce workiem z lodem. Możemy również kupić specjalny kompres żelowy, albo zadowolić się zimnym, metalowym przedmiotem – na przykład nożem. Nie trzymajmy jednak kompresu zbyt długo, 10 minut jednorazowo wystarczy. Dzięki tej metodzie uszkodzone naczynia krwionośne szybciej się zregenerują a ból się zmniejszy. Tak działa na nie niska temperatura.

Produkty spożywcze w walce z siniakami
W swojej kuchni znajdziemy liczne artykuły, które pomogą nam zwalczyć skutki stłuczenia.
Czosnek – kilka wyciśniętych ząbków zmieszanych z oliwą umieszczamy na ranie i przykrywamy gazą, zostawiamy na kwadrans po czym zdejmujemy. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy w ciągu doby. Nie należy używać takiego opatrunku przy otwartych ranach, bowiem czosnek jest zbyt drażniący.
Roztwór sody – ulgę przyniesie nam również soda oczyszczona, która z pewnością znajduje się w każdym domu. Należy rozpuścić kilka jej łyżek w szklance wody, po czym zamoczyć gazę w roztworze i przyłożyć do opuchlizny. Zamiast sody sprawdzi się także ocet, w takich samych proporcjach.
Kapusta – liść należy lekko rozbić tłuczkiem, aby puścił sok, następnie przykładamy go do naszej skóry i bandażujemy. Kompres najlepiej zostawić na noc, nie tylko zmniejszy opuchliznę, ale również ból.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here