yerba-mate

Yerba Mate to po prostu napar przygotowywany na bazie listków oraz gałązek Ostrokrzewu Paragwajskiego. Popularność napój ten zyskał dzięki swoim nieprzeciętnym właściwościom pobudzającym, a także wzmacniającym i oczyszczającym. Picie tak przygotowanego naparu lub potocznie mówiąc herbatki może pomóc w pozbyciu się naprwdę wielu męczących dolegliwości.

yerba-mate

Składniki naparu

 

W naparze z Yerba Mate można odnaleźć całe bogactwo wielu składników bioaktywnych. Specyficzny, delikatnie gorzki posmak jest skutkiem występowania w nim saponinów, które nie tylko mają zbawienne właściwości przeciwzapalne, ale także wpływają w pozytywny sposób na metabolizm cholesterolu. Z kolei polifenole to takie związki o właściwościach antyoksydacyjnych, a więc wspomagają one działanie przeciwnowotworowe. Ponadto, Yerba Mate zawiera liczne makroelementy (magnez, fosfor, potas), różne mikroelementy (mangan, chrom, cynk, miedź, krzem) a także witaminy (A, B1, B2, C, E, PP, H),które czynią z Yerba Mate jeszcze bardziej pełnowartościowy napój.

Energetyczny napój

Natomiast za zastrzyk energii po spożyciu Yerba Mate odpowiada nie tylko kofeina, która jest wchłaniana inaczej niż taka, która jest zawarta w kawie. Na dodatek ta kofeina z Yerba Mate nie powoduje żadnego uzależnienia. Równie ważnymi substancjami występującymi w tym naparze są teofilina i teobromina, które mocno wspomagają pracę umysłową i pobudzają psychicznie. Co w konsekwencji przyczynia się do zwiększenia koncentracji oraz zdolności zapamiętywania. Ponadto w odróżnieniu od kawy napój Yerba Mate nie zostawia żadnego osadu na zębach, ani nie podrażnia żołądka, nie wpływa także na jakość snu. Warto więc pomyśleć o tym czy nie lepiej czasami zamiast którejś z kolei filiżanki kawy wypić Yerba Mate. Może to być bardziej korzystne dla naszego zdrowia.

Badania dotyczące wpływu Yerba Mate na odchudzanie

Przede wszystkim zostały udowodnione naukowo działania Yerba Mate takie jak: wspomaganie procesu trawienia i regulowanie poziomu cukru we krwi. Napój Yerba Mate oddziałuje też na odpowiednie receptory w naszym mózgu, co hamuje uczucie głodu, a tym samym zwiększa uczucie sytości, co oczywiście ułatwia utrzymanie prawidłowej diety. Bezpośrednio więc wspomaga odchudzanie przez hamowanie aktywności enzymu lipazy trzustkowej, która jest odpowiedzialna za rozkładanie tłuszczy w organizmie – ogranicza więc ilość przyswajanych przez organizm ludzki tłuszczów. Dlatego właśnie jest popularnym składnikiem preparatów na odchudzanie.

Oryginalną herbatkę Yerba Mate można znaleźć w niemalże każdym sklepie ze zdrową żywnością oraz na naprawdę wielu witrynach internetowych. Decydując się więc na zakup tego produktu w tradycyjnym sklepie, warto jest też sprawdzić kraj jego pochodzenia. Susz, który jest sprowadzany z Paragwaju, czy Brazylii, Urugwaju, a także Argentyny gwarantuje najwyższą jakość. Sama ceremonia parzenia powinna zasługiwać na oddzielny artykuł. Nie warto jest jednak zrażać się pozorami. Otóż to wcale nie jest aż takie skomplikowane. Warto więc samodzielnie spróbować stworzyć taki napar. Jest to dość czasochłonne, ale można przecież w bardzo interesujący sposób to całe przedsięwzięcie celebrować.

Nie herbatka

Okazuje się, że określenie herbata Yerba Mate jest mało nieprecyzyjne. W naszym kraju zwykle nazywa się herbatą wszystko to, co się parzy i pije na ciepło, tak jak np. herbatka ziołowa (zamiast po prostu zwykłe zioła) lub herbata rooibos (to też jest po prostu krzew rooibos).
Natomiast prawdziwa herbata to po prostu napar z liści roślin o takiej samej nazwie – Camellia sinensis, czyli herbatka chińska. Yerba Mate to po prostu napar z Ostrokrzewu Paragwajskiego. Tak więc, czy pijemy herbatkę Yerba Mate czy też napar, to jedno jest pewne- jest to dobre, naturalne pobudzenie dla naszego organizmu. Spróbuj więc sam! Na pewno nie pożałujesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here