Badania wysiłkowe, zwane również badaniami EKG wysiłkowymi przeprowadzane są w szpitalach lub ośrodkach zdrowia. Stosuje się je z kilku powodów, ale cel jest jeden – sprawdzić, w jakim stanie jest serce, gdy wykonujemy aktywność fizyczną. Czasem bywa tak, że EKG spoczynkowe u niektórych osób jest prawidłowe, ale już w chwili podjęcia aktywności fizycznej pojawia się niewydolność lub nieprawidłowa praca serca.
Wskazania do wykonania badania
Powinieneś mieć wykonane badanie wysiłkowe, jeśli:
- Przeszedłeś zawał, a badanie wysiłkowe stanowi część rehabilitacji. Wówczas lekarz jest w stanie sprawdzić, czy twój mięsień sercowy jest w stanie pracować intensywniej, czy raczej potrzebujesz jeszcze dłuższej rehabilitacji.
- Pojawiają się u ciebie zaburzenia pracy serca, które są niemożliwe do wykrycia wtedy, gdy pozostajesz w spoczynku.
- Lekarz podejrzewa, że możesz mieć chorobę niedokrwienną serca. Objawia się ona między innymi bólem za mostkiem pojawiającym się w trakcie wysiłku fizycznego, osłabieniem, kołataniem serca i nieustającym niepokojem.
Jak przygotować się do badania?
Jeśli palisz papierosy, to pamiętaj, że w dniu badania nie powinieneś tego robić. Niektóre badania wysiłkowe oprócz badania elektrokardiografem są również wzbogacone o kontrolę wydolności oddechowej oraz o metabolizm układu mięśniowego. Palenie papierosów może zaburzyć wynik badania. Dodatkowo przed samą próbą wysiłkową nie powinno spożywać się również napojów zawierających kofeinę, a więc odpadają energetyki, kawa oraz herbata. W niektórych przypadkach konieczne będzie odstawienie przyjmowanych leków, ale o tym powinien zadecydować lekarz – uprzedź go wcześniej, jakie lekarstwa przyjmujesz na co dzień.
Przebieg badania
W przypadku badania ergospirometrem, czyli wspomnianym urządzeniem, które łączy w sobie EKG oraz kontrolę wydolności oddechowej, badany musi założyć na twarz maskę. Dzięki niej lekarz będzie w stanie skontrolować twoją zdolność spirometryczną. Dodatkowo założona maska umożliwia też skontrolowanie przemian metabolicznych na podstawie analizy stężenia tlenu i dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Podczas badania ergospirometrem Quark CPET badany siedzi na cykloergometrze i jest podpięty pod elektrokardiograf. W trakcie badania sprawdza się też nieproteinowy współczynnik oddechowy, rejestrację ciśnienia oraz pulsoksymetrię. Warto wiedzieć, że maska dołączona do ergospirometru Quark CPET powinna być idealnie dopasowana do twarzy, tak, by powietrze nie wychodziło poza nią. Do wspomnianego model dołączono trzy wielkości masek (S, M, L), dzięki czemu każdy będzie mógł przeprowadzić badanie w profesjonalnych warunkach.
Poza cykloergometrem do badania wykorzystuje się również bieżnię. Tu można wspomnieć na przykład o modelu CardioTEST CPET System B612, czyli o systemie diagnostycznym, który mierzy jednocześnie ocenę wydolności (VO₂) oraz ocenę układu oddechowego i metabolizmu mięśniowego na podstawie pomiarów przepływu i stężenia gazów wydechowych: tlenu i dwutlenku węgla. Dużą zaletą bieżni jest możliwość regulacji prędkości. Mniejsze prędkości sprawdzą się u tych pacjentów, którzy niedawno przebyli zawał i ich rehabilitacja powinna być stosunkowo lekka, by nie nadwyrężać mięśnia. Większe prędkości można stosować u osób, u których jeszcze nie wykryto chorób serca, ale istnieje podejrzenie, że mogą występować, ponieważ zaburzenia pracy mięśnia sercowego pojawiają się wyłącznie przy dużej aktywności fizycznej.
Badanie wysiłkowe to najlepsza i najbardziej precyzyjna metoda kontroli serca. Dużą zaletą tego badania jest to, że jest ono przeprowadzane pod nadzorem lekarza i w razie wystąpienia nieprawidłowości pomoc zostanie udzielona natychmiast. Dodatkowo wyniki badania są drukowane na bieżąco, więc lekarz może postawić diagnozę od razu. To ważne, ponieważ w przypadku chorób serca każdy dzień zwłoki ma niekorzystny wpływ na pracę organizmu, a nawet na życie pacjenta.
Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy z przedstawicielem firmy Kredos.