Drapanie i suchość w gardle, chrypka czy długotrwałe oddychanie przez usta i związany z tym dyskomfort bywają naprawdę uciążliwe. W jaki sposób najszybciej poradzić sobie z podrażnionym gardłem? Istnieje wiele skutecznych sposobów na wyeliminowanie tych problemów.

Przyczyną drapania w gardle wcale nie musi być infekcja wirusowa – często jest to po prostu efektem długotrwałego przebywania w suchym środowisku. Zdarza się zwłaszcza zimą, kiedy nie sprzyja nam zarówno mroźne powietrze, jak i ogrzewanie oraz niski poziom wilgotności w pomieszczeniach, w których na co dzień przebywamy. Wysuszona śluzówka gardła to nie tylko szereg nieprzyjemnych dolegliwości, ale także obniżona ochrona przed zagrażającymi nam czynnikami zewnętrznymi: bakteriami i wirusami. Jak temu przeciwdziałać?

Przede wszystkim zadbajmy o to, by spożywać odpowiednią ilość płynów – osobom dorosłym zaleca się przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Drugą kwestią jest zatroszczenie się o optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy, zwłaszcza tych mocno ogrzewanych bądź klimatyzowanych. Doskonale posłuży do tego nawilżacz powietrza, najlepiej z dodatkiem ziołowych olejków eterycznych. Jednak mimo wszystko należy przede wszystkim pamiętać o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Na co dzień powinniśmy unikać tytoniu oraz zbyt mocnej herbaty, która potęguje uczucie suchości w gardle.

Jeżeli mimo przestrzegania podstawowych zasad zdarzy nam się odczuwać nieprzyjemne drapanie czy suchość w gardle, możemy wypróbować szereg domowych sposobów. Płukanka z siemienia lnianego to sprawdzona metoda na natychmiastową ulgę. Pomóc mogą także syrop z cebuli, mleko z masłem i miodem czy napary: z mięty, tymianku albo eukaliptusa. Dopiero kiedy zawiodą naturalne sposoby, postaw na leki. W aptekach znajdziesz szeroki wybór preparatów na wysuszone i podrażnione gardło, np. tabletki do ssania takie jak Fiorda, GeloVox czy Strepsils. W przypadku najmłodszych świetnie sprawdzą się lizaki na gardło – są skuteczne, doskonale smakują, a do tego nie zawierają cukru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here