Otóż nie od dziś wiadomo, że coca-cola to chyba jeden z najmocniej dosładzanych napojów na świecie. Warto jednak szerzyć tę wiedzę, gdyż niektóre osoby wciąż nie mają takiej świadomości. Często łapiemy się przecież na tym, że myślimy, a to taki zwykły napój. Nie mogę przecież przytyć od picia. A jednak. Można się bardzo zdziwić. Coca-cola powstała na początku 1886 roku i pierwotnie była produkowana jako lek na niestrawność wykonywany na bazie orzechów koli i liści koki. Dziś natomiast jest jedną z najpopularniejszych marek na świecie i nawet stanowi stały element popkultury. Często celebryci reklamują tę markę, a wiele osób ulega przeświadczeniu, że ten napój jest pyszny i w miarę zdrowy. Do jej spożywania zachęcają nas przecież największe gwiazdy kina, muzyki, a w ostatnim czasie nawet sportu. Mimo tego, dietetycy i lekarze ostrzegają, że coca-cola to nic innego jak biały cukier w płynie. Należy więc trzymać się tej wiedzy i po prostu zwyczajnie coli nie pić. Na pewno nam to pomoże w osiągnięciu lepszego zdrowia i ogólnego samopoczucia także.

coca cola

Zgodnie z opisem znajdującym się na puszce napoju, w 100 ml (czyli bardzo niewielkiej ilości, puszka ma 250 ml) coca-coli są aż 43 kalorie w tym 10,6 g cukru. Ponadto, coca-cola zawiera takie substancje jak: kofeina, barwnik E 150d oraz kwas ortofosforowy, a nawet dwutlenek węgla czy także benzoesan sodu. Tak jak inne napoje gazowane, niestety nie dostarcza nam absolutnie żadnych wartości odżywczych. Natomiast potrafi wyrządzić organizmowi ludzkiemu naprawdę wiele krzywd i przynieść niepowołane dla zdrowia konsekwencje.

Po pierwsze i najważniejsze coca-cola to właśnie źródło naprawdę dużej ilości cukru, dlatego jej spożycie, zwłaszcza w dużej ilości gwałtownie podwyższa poziom glukozy we krwi. Oprócz tego, częste i regularne spożywanie tego niezdrowego napoju przyczynia się do powstawania próchnicy, dziur oraz ubytków w naszych zębach, a także niszczy szkliwo.

Niezdrowe substancje, które zawiera coca-cola:

-barwnik E 150d jest to substancja, która odpowiada za ciemnobrązowy kolor Coca-coli. Duża jej ilość przecież nie wpływa korzystnie na nasz metabolizm, a także powoduje nadpobudliwość. Jeśli natomiast chodzi o mężczyzn – zbyt duża ilość E 150d w ich organizmie, to jedna z częstych przyczyn zaniku testosteronu.

-Kwas ortofosforowy jest bardzo często wykorzystywany między innymi do produkcji wielu nawozów sztucznych. Natomiast w organizmie człowieka, odpowiada tylko i wyłącznie za wypłukiwanie wapnia, magnezu oraz cynku, co w dalszej perspektywie może prowadzić do niekorzystnych niedoborów tych substancji oraz poważnie zaburzać niektóre procesy, które zachodzą w naszym ciele.

-Kofeina, jeśli jest spożywana w nadmiernych ilościach, może przecież uzależniać i mieć zły wpływ na naszą pamięć długotrwałą. W przypadku coca-coli, zawarta w niej kofeina połączona jest przecież z białym cukrem oraz właśnie kwasem ortofosforowym, co tylko w konsekwencji pogarsza jej działanie na nasz organizm. Natomiast dwutlenek węgla, który jest dostarczany do ustroju, prowadzić może do stanu kwasicy metabolicznej.

Oczywiście od czasu do czasu, jedna puszka Coca-coli nie powinna przecież wywołać w naszym organizmie jakichś bardzo niekorzystnych reakcji, ale umiar w jej przyjmowaniu to właśnie elementarna podstawa. Można ją przecież zastąpić pyszną domową lemoniadą, albo świeżym sokiem, czy też po prostu wodą gazowaną. Wiadomo, że najlepsza dla naszego organizmu będzie woda, gdyż dostarcza ona potrzebnych minerałów i jest właśnie tym czego najbardziej potrzebuje nasz organizm. Woda to życie. Musimy ją spożywać, żeby żyć. A jej niedobór może przyczynić się do wielu negatywnych konsekwencji. Jeśli nie będziemy dbać o swoje zdrowie, to możemy źle skończyć. A tego przecież nikt nie chce. Zwłaszcza, że zdrowie mamy tylko jedno i trzeba o nie dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here