Ręce i dłonie to jedne z najważniejszych elementów naszego ciała. Oczywiście – najlepiej, by wszystkie części organizmu były równie sprawne. Jednak o ile na przykład bez takiej śledziony w pewnym wieku zasadniczo możemy się obejść i nie wpływa to w szczególny sposób na nasze życie, o tyle jakiekolwiek pogorszenie funkcjonalności chociażby właśnie rąk stanowi istotny dyskomfort. Dlatego też ich leczenie wymaga wyspecjalizowanych umiejętności oraz szerokiej wiedzy i doświadczenia.
Chyba jeszcze nigdy w historii ręce i dłonie nie były człowiekowi tak potrzebne jak teraz. Wykonujemy wszak coraz więcej prac wymagających przede wszystkim precyzyjnego, kontrolowanego poruszania palcami w określonym zakresie. Mowa tu zwłaszcza o posługiwaniu się klawiaturą i myszką, ale też o różnych rodzajach rzemiosła. Nawet praca fizyczna polegająca na przykład na przenoszeniu ciężkich przedmiotów zakłada ich sprawny uchwyt. Utrata władzy w rękach, choćby w drobnym zakresie, często oznacza niemożność dalszego wykonywania zawodu.
Delikatny narząd
Zarówno konstrukcję ręki ludzkiej, jak i fizjologiczny mechanizm jej działania charakteryzuje wysoki poziom skomplikowania. Na stosunkowo niewielkim obszarze występują obok siebie w dużym zagęszczeniu sieci nerwów, ścięgien i naczyń krwionośnych. Dłonie to zarazem część ciała z reguły znajdująca się „na widoku”. Osoba zawodowo zajmująca się rozwiązywaniem problemów niesprawności w tym obszarze powinna więc doskonale znać się nie tylko na wspomnianych strukturach, ale też mieć na względzie kwestie estetyczne.
To wszystko złożyło się na wykształcenie w medycynie odrębnej dziedziny, jaką jest chirurgia ręki. To wszystko też jednocześnie sprawia, że pozostaje ona dziedziną niezwykle trudną. Łączy w sobie cechy obszarów takich jak chirurgia plastyczna i naczyniowa, a także ortopedia. Wymaga opanowania nie tylko potężnej dawki wiedzy, ale też ogromnej precyzji przy wykonywaniu zabiegów.
Nie tylko operacje
Doświadczony chirurg ręki zresztą potrafi zarówno z powodzeniem przeprowadzać operacje w zakresie kończyn górnych, jak i stawiać właściwe diagnozy. O ile tylko to możliwe, wskaże też nieoperacyjne drogi postępowania, takie jak odpowiednia rehabilitacja albo podanie leków, które są w stanie niekiedy poprawić sytuację na tyle, że poważniejsza ingerencja przestaje być koniecznością.
Interwencje chirurgiczne
– Istnieją jednak przypadki, w których nieinwazyjne leczenie niestety nie wystarcza – mówi specjalista z warszawskiej Kliniki Chęciński. Mogą się do nich zaliczać niektóre złamania kości śródręcza i paliczków, więzadłowe urazy stawów śródręczno-palcowych i międzypaliczkowych, tzw. uszkodzenie Stennera, różnego typu uszkodzenia mięśni i ścięgien czy nawet strzelające palce.
Są też sytuacje, w których pomoże jedynie interwencja chirurgiczna – jak chociażby wrodzone wady rozwojowe (np. syndaktylia, czyli zrośnięcie palców), polegająca na przykurczu palców choroba Dupuytrena, coraz powszechniejszy zespół cieśni kanału nadgarstka, wymagające wycięcia guzy (tłuszczaki, gangliony) czy uszkodzenia nerwów, gdzie konieczna jest ich mikrochirurgiczna rekonstrukcja.