Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych współczesnej cywilizacji na pierwszy plan wysuwają się choroby serca i układu sercowo-naczyniowego. Za wysoki odsetek zachorowań odpowiadają takie czynniki jak: zanieczyszczenie środowiska, narażenie na długotrwały stres, brak aktywności fizycznej, niezdrowa dieta i używki. W jakich sytuacjach należy skonsultować się z kardiologiem?
Czym zajmuje się kardiolog?
Kardiolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się leczeniem wad wrodzonych oraz nabytych obejmujących serce i układ sercowo-naczyniowy. Choroby układu krążenia nie zawsze muszą być groźne i nie muszą utrudniać życia, ale ważne jest postawienie diagnozy na wczesnym etapie ich rozwoju oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Zbagatelizowanie pierwszych objawów nieuchronnie prowadzi do poważniejszych problemów i może skończyć się śmiercią. Każdy kardiolog w Poznaniu zapewnia pomoc w przypadku problemów z nadciśnieniem lub niedociśnieniem tętniczym, miażdżycą, chorobą wieńcową i zapaleniem mięśnia sercowego. Lekarz specjalista zapewnia diagnostykę oraz leczenie, gdy u pacjenta występują zaburzenia rytmu pracy serca. Zajmuje się również zawałami mięśnia sercowego i wrodzonymi wadami serca.
Objawy, z jakimi należy zgłosić się do kardiologa
Choroby układu krążenia mogą występować nawet u dzieci, ale zagrożenie nimi wzrasta po 40. roku życia. Na konsultacje kardiolog w Poznaniu prywatnie zaprasza między innymi osoby z nadciśnieniem tętniczym. To częsty problem u osób w starszym wieku. Odpowiednie leczenie może jednak skutecznie unormować ciśnienie. Do kardiologa należy się zgłosić, gdy pojawiają się zaburzenia rytmu serca, obrzęki nóg lub zmęczenie i osłabienie po wysiłku, które jest do niego nieadekwatne. Każdy ból w klatce piersiowej, którego przyczyna nie jest znana, również powinien zostać zgłoszony lekarzowi. Nie należy bagatelizować omdleń i zasłabnięć, szczególnie jeżeli się powtarzają. Ze specjalistą powinny skonsultować się osoby, którym w badaniu wyszło, że mają podwyższony poziom cholesterolu. W razie jakichkolwiek wątpliwości kardiolog prywatnie w Poznaniu odpowie na Twoje pytania. Poprzez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/kardiologia/ możesz umówić się na konsultację.
Metody diagnostyczne stosowane w kardiologii
Kardiolog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Jeżeli masz wyniki badań, które były robione niedawno, nie zapomnij ich ze sobą zabrać. Mogą to być podstawowe badania takie jak morfologia krwi lub poziom cholesterolu. Aby zdiagnozować problem i jego przyczyny, dobry kardiolog w Poznaniu dokładnie wypyta o objawy, które Cię niepokoją, a także zleci odpowiednie badania. Do metod diagnostycznych stosowanych przez kardiologów należą: EKG (elektrokardiografia), EKG wysiłkowe, echo serca, USG Doppler serca, badanie Holtera.
Sposoby leczenia chorób układu krążenia
Metody leczenie są dobierane indywidualnie w zależności od zdiagnozowanej jednostki chorobowej. Najczęściej podawane są odpowiednie leki, które poprawiają pracę serca, normują jego rytm, regulują ciśnienie lub obniżają poziom cholesterolu. W niektórych przypadkach może jednak okazać się potrzebne leczenie zabiegowe.