Hałas może zaburzać pracę całego naszego organizmu. W wielu przypadkach prowadzi do poważniejszych chorób, a przynajmniej zwiększa ryzyko ich wystąpienia. Z tego powodu tak istotne jest to, aby skutecznie ograniczyć jego wpływ. Świetnym rozwiązaniem w tym zakresie okazują się aktywne ochronniki słuchu. W jaki sposób z nich korzystać? W jakich okolicznościach? Czym kierować się przy ich wyborze? Między innymi odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!
Szacuje się, że na uciążliwy hałas narażonych jest nawet kilkanaście milionów naszych rodaków. Mowa tutaj nie tylko o codziennym życiu prywatnym, ale także zagrożeniach, jakie niosą ze sobą warunki panujące w zakładach pracy. Niestety, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę lub bagatelizuje ten problem. W dłuższej perspektywie może to powodować trwałe ubytki słuchu, a nawet jego utratę!
Kiedy warto wykorzystać aktywne ochronniki słuchu?
Uszkodzenie słuchu to coraz powszechniejsze zjawisko. Na hałas jesteśmy narażeni tak naprawdę na każdym kroku, a w społeczeństwie wciąż niewiele mówi się o zabiegach pozwalających na jego ograniczenie, a także codziennej profilaktyce słuchu. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby zwiększyć bezpieczeństwo tego ważnego dla nas zmysłu, szczególnie jeśli mówimy o osobach, które są szczególnie narażone na jego pogorszenie. Mowa tutaj między innymi o przedstawicielach grup zawodowych, w których najczęściej pojawiają się w tym zakresie warunki odległe od optymalnej wartości. W tej kategorii można wyróżnić przede wszystkim górników, pracowników przemysłu metalowego oraz drzewnego, środków transportu, przemysłu maszynowego czy włókienniczego, hutnictwa i wielu innych profesji. Wysokie zagrożenie dla naszego słuchu stanowią narzędzia takie jak wiertarki, tokarki, piły czy młoty pneumatyczne. Taktyczne ochronniki słuchu sprawdzą się także idealnie u osób, które prowadzą aktywność sportową i nie tylko w zakresie strzelectwa, myślistwa, a nawet dyscyplin wodnych.
Ochronniki słuchu – największe zalety
Nauszniki ochronne takie jak na przykład 3M Peltor posiadają szereg mocnych stron, a przede wszystkim są zgodne z zasadami BHP. Tego typu słuchawki ochronne mogą więc być stosowane w przeróżnych warunkach i mimo nawet najtrudniejszych okoliczności skutecznie chronić słuch. Ochronniki dobrej jakości wyposażone są między innymi w wymienne filtry, w zależności od potrzeb i uwarunkowań osób z nich korzystających. Najważniejszym atutem optymalnie dobranych ochronników jest to, że z jednej strony są całkowicie dopasowane do ucha, a jednocześnie nie przeszkadzają w komunikacji i słychać przez nie komunikaty czy sygnały ostrzegawcze. Jest to ważne w kontekście współpracy w zespole i wzajemnym zrozumieniu się pracowników. Należy poza tym zwrócić uwagę na odpowiednią szczelność ochronników, a także ich wytrzymałość. Jest to produkt, który powinien służyć przez wiele długich lat. Ochronniki słuchu oraz produkty tego typu kupisz tu: https://dasagat.pl/
Jak dobrać ochronniki – na co zwrócić uwagę
Najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze dopasowanie nauszników do własnych potrzeb i budowy anatomicznej. Co prawda, większość modeli jest uniwersalnych, ale jeśli dana osoba zakłada ochronę na uszy na wiele godzin pracy nie powinna narzekać na większy dyskomfort związany z tym faktem. Z tego powodu warto postawić na sprawdzone i cenione przez użytkowników ochronniki słuchu lub po prostu zwrócić się do odpowiednich specjalistów i zamówić spersonalizowane nauszniki. Konieczne może okazać się bowiem pobranie wycisku uszu i stworzenie indywidualnych ochronników, które w jak najwyższym stopniu będą pasować do osoby je noszącej. Pamiętajmy, że jest to inwestycja w zdrowie i samopoczucie, która zwróci się dopiero za jakiś czas w postaci prawidłowego słuchu. Warto zadbać o słuch – szczególnie jeśli jesteśmy narażeni na permanentny hałas – jak najwcześniej i zanim odczujemy pierwsze efekty zaniedbań w tym zakresie. Idealnie wyprofilowane aktywne ochronniki słuchu odgrywają tutaj istotną rolę i mogą okazać się strzalem w dziesiątkę.