Jakie cechy powinien mieć elektryczny wózek inwalidzki? Czym kierować się przy wyborze?

0
196

W ostatnich latach rośnie popularność wózków inwalidzkich posiadających napęd elektryczny. Jest to rozwiązanie polecane głównie osobom starszym lub borykającym się z wysokim stopniem niepełnosprawności, także kończyn górnych. Wózek z napędem jest często jedyną szansą na zachowanie mobilności bez potrzeby korzystania z pomocy opiekuna. W naszym artykule przybliżamy najważniejsze cechy elektrycznych wózków inwalidzkich, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie.

Zakup wózka inwalidzkiego z napędem – priorytet to bezpieczeństwo

Najważniejszym zagadnieniem, na które należy zwracać uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego jest bezpieczeństwo osoby z niego korzystającej, a także jej opiekuna. W pierwszej kolejności warto zatem zwrócić uwagę na stabilność konstrukcji wózka, na to, z jakich materiałów został wykonany, sprawdzić jakość połączeń pomiędzy poszczególnymi elementami. Warto pamiętać o tym, że stabilność konstrukcji nie idzie obecnie w parze z wysoką wagą poszczególnych części. Zaawansowane wózki renomowanych producentów posiadają szczególnie lekką konstrukcję, pomimo zastosowania dodatkowych belek wzmacniających. Przykładem jest model AURA EL z oferty Antano Group https://galeriazdrowia.pl/produkt/aura-el-wozek-inwalidzki-z-napedem-elektr/, ważący zaledwie 31,8 kg wraz z napędem i akumulatorem.

Innymi elementami zapewniającymi bezpieczeństwo, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie wózka są hamulce (w tym także hamulec postojowy), pasy bezpieczeństwa i ich mocowania oraz systemy kontroli prędkości, zmniejszające ryzyko utraty panowania nad napędem wózka.

Moc i zasięg baterii – kluczowe parametry elektrycznego wózka inwalidzkiego

Wybierając konkretny model wózka inwalidzkiego często trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądała jego docelowa eksploatacja, w tym pokonywany dystans pomiędzy ładowaniem baterii. Warto zatem zdecydować się na model o wyższym deklarowanym zasięgu tak, by zwiększyć potencjalną funkcjonalność wózka. Topowe modele wózków, takie jak AURA EL dysponują zasięgiem, pozwalającym na pokonanie na jednym ładowaniu kilkunastu kilometrów – w zależności od obciążenia oraz jakości nawierzchni. Poruszanie się z prędkością ok. 7 km/h jest wystarczające dla większości użytkowników. Takie parametry są możliwe do uzyskania w przypadku zastosowania standardowego akumulatora 12 Ah.

Tryb eksploatacji elektrycznego wózka inwalidzkiego

Większość pacjentów potrzebujących wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym bierze pod uwagę standardowy tryb jego eksploatacji – w pomieszczeniach i przestrzeni miejskiej. Dla osób planujących większą aktywność, także poruszanie się po drogach niższej jakości, zostały stworzone wózki terenowe, wyposażone w masywne koła i dostosowany układ amortyzacji.

Nawet wózki użytkowane w sposób standardowy powinny posiadać dobry system amortyzacji, który jest w stanie niwelować wstrząsy dochodzące do siedziska. Warto wybrać model z kołami pneumatycznymi z tyłu. Istotna jest także możliwość sprawnego wykonywania manewrów, w tym promień skrętu wózka, wpływający m.in. na sprawność przemieszczania się w ciasnych pomieszczeniach.

Komfort korzystania z wózka inwalidzkiego z napędem

Techniczne parametry elektrycznego wózka inwalidzkiego nie powinny stać ponad podstawowymi cechami użytkowymi pojazdu. Warto zwrócić uwagę na możliwości w zakresie regulacji siedziska, podnóżków czy podłokietników. Korzystnym rozwiązaniem jest możliwość płynnej regulacji nachylenia oparcia.

Ważnym elementem komfortu korzystania z wózka inwalidzkiego jest także możliwość jego sprawnego składania i przewożenia – np. w samochodzie. Szczególnie istotne w przypadku tego typu pojazdu jest to, by składanie nie generowało konieczności demontażu akumulatora. Uwagę warto zwrócić także na możliwość zdejmowania tapicerki wózka, które ułatwia jej odświeżenie czy pranie.

Więcej informacji na temat elektrycznych wózków inwalidzkich możesz znaleźć na stronie sklepu https://galeriazdrowia.pl/kategoria-produktu/wozki-inwalidzkie/

*******

Produkty wymienione w artykule są wyrobami medycznymi. Należy używać ich zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Informacje o producencie, dystrybutorze i zastosowaniu znajdują się na wskazanych w tekście stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here