Zgodnie z medyczną definicją hipertrofia to inaczej przerost, oznacza ona powiększenie objętości tkanki, w tym konkretnym przypadku mięśniowej, niestety bez zwiększenia liczby wszystkich komórek mięśniowych.Nasza tkanka mięśniowa w mięśniach szkieletowych jest zbudowana z bardzo wielu włókien tworzących różne pęczki oraz sarkoplazmy. Zawiera ona między innymi glikogen. Ze względu na taką budowę możemy więc wyróżnić dwa rodzaje zaburzeń hipertrofii: strukturalną oraz funkcjonalną.
Hipertrofia mięśniowa
jest celem ćwiczeń kulturystów oraz wielu osób, którym zależy na bardzo mocno zarysowanych mięśniach. Jednak żeby do takiego stanu rzeczy doszło należy zastosować się do odpowiednich zasad właśnie treningu hipertroficznego.Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że jest to trening siłowy, głównie polegający na wykonywaniu treningu określonych ilości powtórzeń na jeden dany mięsień, a także dobraniu odpowiedniego obciążenia czy też długości trwania odpoczynku między seriami.
Trening hipertroficzny
W tego rodzaju treningu należy właśnie skupić się na konkretnej liczbie powtórzeń. Otóż, jeśli chodzi o powtórzenia jedego ćwiczenia, to zaleca się stosunek 5-10-15 albo 10-15, gdyż stosujemy obciążenie zawierające 30% obciążenia maksymalnego. Jednakże zaleca się wykonywanie różnych ćwiczeń z ciężarem rzędu aż 75% obciążenia maksymalnego, gdyż przynoszą one oczywiście zdecydowanie najlepsze rezultaty. Tak więc, w przypadku poszczególnych ćwiczeń można sobie pozwolić na zastosowanie większego obciążenia. Ale trzeba to dokładnie ocenić, czy możemy sobie pozwolić na tego typu działania. Należy także uwzględnić fakt, że nasze włókna mięśniowe typu I, które są wolnokurczące, cechują się większą wytrzymałością – lepiej jest pobudzać je mniejszym ciężarem, jednak stosując większą ilość powtórzeń seryjnych. Natomiast włókna mięśniowe typu II, które są szybkokurczące, przeznaczone są do krótkiego, ale siłowego wysiłku, lepiej mogą być pobudzane przez większy ciężar, pczy mniejszej ilości powtórzeń seryjnych.
Należy także pamiętać o tym, aby stopniowo zwiększać intensywność w celu ciągłego pobudzania naszych mięśni, które mają wysoką zdolność do adaptacji, czego skutkiem może być niestety brak progresji.
Jak to działa?
Trening hipertroficzny jest zaliczany do grupy takich systemów treningowych, które są ukierunkowane na rozwój całej masy mięśniowej. Przez stosowanie odpowiednio wyselekcjonowanych metod treningowych, staje się możliwy jednoczesny wpływ na rozwój całej masy mięśniowej, przy obniżeniu ilości niepożądanej tkanki tłuszczowej.
Przykładowy trening
-Przysiad za sztangą z tyłu na barkach
-Wyciskanie sztangi leżąc na ławce poziomej
-Wiosłowanie sztangą
-Wyciskanie hantli w górę siedząc
-Uginania przedramion z hantlami stojąc
-Wznosy nóg w zwisie na drążku
-Wyciskanie francuskie sztangi leżąc
-Wspięcia na palce z wykorzystaniem maszyny SMITH
Tak dobrany plan treningu pozwala na osiągnięcie wymarzonych efektów, czyli pięknej sylwetki i ładnej postawy ciała. Wiele osób stosuje trening hipertroficzny w celu właśnie rozwoju masy mięśniowej całego ciała. Taki trening jest szczególnie zalecany osobom chcącym nabrać właśnie więcej masy mięśniowej. Dzięki stosowaniu takiego treningu można w szybki i zdrowy sposób uzyskać mięśnie oraz sylwetkę o jakiej dotąd tylko marzyliśmy. Można także oczywiście trenować wybrane partie mięśni, co powoduje, że na przykład wzmocnimy tylko pośladki albo tylko uda. Jeśli na przykład chcemy wzmocnić całe nasze nogi, to możemy to bez problemu zrobić właśnie z pomocą hipertroficznego treningu. Jest to sprawdzony sposób, który aktualnie odpowiada wielu osobom na świecie.