Czy przy nietolerancji glutenu trzeba rezygnować z tostów?

0
1369

Jedni jedzą je od święta, inna praktycznie codziennie. Tosty, bo o nich mowa, podbijają serca ludzi w każdym wieku. Można je przygotować zarówno w profesjonalnym tosterze, jak i w nieco tańszym opiekaczu do kanapek. Niemniej jednak tradycyjny chleb tostowy zawiera gluten, który powinien zostać wykluczony z diety osób cierpiących na przykład na celiakię. Rozwiązaniem jest jednak chleb tostowy bezglutenowy, dzięki któremu nawet osoby nietolerujące glutenu mogą cieszyć się smakiem ulubionych tostów.

Rarytas jakich mało

Jeszcze do niedawna zakup chleba tostowego bezglutenowego wydawał się praktycznie niemożliwy. Owszem, można było dostać w piekarniach chleb bez glutenu, jednak taki zwyczajny, a nie przeznaczony specjalnie na tosty. Tymczasem to właśnie chleb tostowy bezglutenowy sprawia, że osoby nietolerujące glutenu mogą cieszyć smakiem prawdziwych grzanek, a nie takich, które przyrządzane są ze zwykłego chleba. Chleb tostowy bezglutenowy smakuje niemalże tak samo, jak zwykły chleb przeznaczony do robienia tostów. Dzięki temu nie musimy martwić się, że przygotowane przez nas tosty będą miały zupełnie odmienny smak, nie będą chrupiące lub jak wolą niektórzy przyjemnie miękkie. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że chleb tostowy bez glutenu doskonale nadaje się do przyrządzania kanapek zarówno w tosterze, opiekaczu, jak i w piekarniku, jeśli nie dysponujemy profesjonalnym sprzętem.

Gdzie kupić taki chleb?

Pojawia się więc pytanie, gdzie możemy dokonać zakupu chleba tostowego bezglutenowego? Wszak choć teoretycznie produkty bezglutenowe są powszechnie dostępne, to w praktyce często mamy problem z ich zakupem. W tradycyjnych piekarniach raczej nie znajdziemy tego specjału. Powinniśmy poszukać go w sklepie ze zdrową żywnością albo takim, który zajmuje się sprzedażą właśnie produktów niezawierających glutenu. Co istotne, chleb tostowy bezglutenowy możemy kupić również w internecie. Ponieważ jest on zapakowany hermetycznie, nie ma obawy, że przedwcześnie się zepsuje. Sklepy internetowe zwykle realizują dostawę w kilka dni, a przy złożeniu większego zamówienia często jest ona bezpłatna. Chleb tostowy bezglutenowy możemy również upiec samodzielnie w domu – nie wymaga to posiadania zbyt dużych umiejętności kulinarnych ani cukierniczych. Musimy jednak zaopatrzyć się w dobre składniki, takie jak mąka bezglutenowa. W internecie znaleźć można mnóstwo przepisów na taki chleb tostowy. Jeśli więc zakup tego rodzaju chleba sprawia nam problem, to możemy przygotować go dla siebie we własnym zakresie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here