Wiele osób znajdujących się w kryzysie zastanawia się nad możliwością skorzystania z konsultacji z psychologiem. Jest to doskonały sposób na uporanie się z problemami. Jednak zawsze pojawia się tutaj pytanie. Czy lepiej skorzystać z usług psychologa stacjonarnie, w gabinecie, czy może przez internet? Rozważamy kilka najbardziej istotnych kwestii, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję.
Dojazdy
Kontakt z psychologiem w gabinecie dla większości osób wiąże się z koniecznością dojazdu do niego. To pociąga za sobą inne obowiązki, jak zaplanowanie większej ilości czasu ze względu na możliwe korki i opóźnienia, a nawet wybranie właściwego środka transportu.
Z kolei korzystanie z konsultacji online pozwala na oszczędność czasu. Sprawia, że dojazdy i korki nie są żadną przeszkodą, nie pojawiają się opóźnienia, a pacjent może łatwiej dopasować godzinną konsultację do swojego planu zajęć. Jednocześnie jest to jedyny sposób kontaktu dla osób, które przebywają za granicą, a chciałyby szybko skorzystać z pomocy psychologa, zanim jeszcze przyjadą do Polski. Warto o tym pamiętać, ponieważ kryzys może nas dotknąć dosłownie wszędzie.
Rozpoznawalność
Temat spotkań z psychologiem, psychoterapeutą czy psychiatrą przez wiele lat pozostawał w Polsce prawdziwym tabu. I choć poglądy te powoli odchodzą w zapomnienie, dla wielu osób kontakt ze specjalistą wciąż jest trudnym i wstydliwym tematem. Wielu pacjentów nie chciałoby zostać rozpoznanych w drodze do gabinetu, przed nim czy na korytarzu przez przypadkowo pojawiających się w okolicy znajomych.
Aby uniknąć takich przykrych niespodzianek i nie narażać się na osobiste spotkania z postronnymi osobami, warto skorzystać z propozycji konsultacji online. Dzięki temu możemy bez obaw kontaktować się z psychologiem w zacisznym, bezpiecznym miejscu, bez obawy o to, że o problemie dowie się osoba trzecia.
Inny rodzaj kontaktu i szansa na otwarcie się
Każdy pacjent jest inny, o czym doskonale wie psycholog Kraków. Każdy z nas łatwiej otwiera się w innej sytuacji. Niektórzy źle czują się przed kamerą, inni z kolei bardziej krępują się podczas kontaktów osobistych. Właśnie dlatego psycholog oferuje dwa sposoby kontaktu: zarówno online, jak i osobiście.
Osoby, dla których kontakt przez internet jest trudny, ponieważ nie lubią go, nie mają w nim doświadczenia czy wręcz się go obawiają ze względu na wyzwanie technologiczne, stanowczo powinny zdecydować się na osobiste konsultacje w gabinecie. Dzięki temu będą miały o jeden albo kilka powodów do stresu mniej. Taka forma terapii jest też polecana wszystkim, którzy łatwiej otwierają się w kontaktach osobistych, a zdalne uważają za ostateczność.
Z kolei dla osób, którym trudno jest odprężyć się i opowiadać o sobie twarzą w twarz, znacznie lepszym sposobem terapii może być kontakt online. Dzięki temu możliwe będzie łatwiejsze nawiązanie porozumienia i otwarcie się ze względu na to, że ekran da pozorną granicę i zapewni poczucie większej anonimowości.