Czym jest spowodowane nietrzymanie moczu

Choć częstotliwość występowania tej dolegliwości wzrasta u osób starszych, problemy z nietrzymaniem moczu mogą pojawić się bez względu na płeć i wiek. Warto zatem poznać najważniejsze informacje na temat tego problemu, a także jego leczenia oraz zapobiegania skutkom.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Problemy z trzymaniem moczu dotykają w głównej mierze populację żeńską, jednak w wyniku tej dolegliwości mogą cierpieć także niektórzy mężczyźni. Co istotne, niekiedy mogą one pojawić się nawet w młodym wieku. Problem ten może przyjmować różnorodne postaci – wyróżnia się m.in. wysiłkowe nietrzymanie moczu. W tym przypadku dolegliwość daje o sobie znać przede wszystkim wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej ulega wzrostowi, przykładowo na skutek kaszlu czy wykonywania pracy fizycznej. Kolejnym rodzajem jest tzw. nietrzymanie moczu z parcia, czyli nieumyślne popuszczanie moczu występujące na skutek niestabilności wypieracza pęcherza. Połączenie tych dwóch problemów określa się jako mieszane nietrzymanie moczu. Wyróżnia się także nietrzymanie moczu wynikające z przepełnienia, które najczęściej jest diagnozowane u mężczyzn z powiększonym gruczołem krokowym.

Przyczyny nietrzymania moczu mogą wiązać się z historią przebytych chorób, operacji przeprowadzanych w okolicach dróg rodnych czy moczowych, a nawet stylem życia. Wśród kobiet problem ten często wynika z uszkodzenia mięśni, które okalają cewkę moczową, mięśni dna miednicy czy mięśni Kegla. Nierzadko za dolegliwość odpowiedzialne są także zmiany hormonalne w organizmie. U mężczyzn problem ten występuje głównie z powodu wspomnianego już przerostu gruczołu krokowego.

Nietrzymanie moczu – leczenie i sposoby zapobiegania

Wiemy już, czym spowodowane może być nietrzymanie moczu. Leczenie tej dolegliwości również jest możliwe – kuracja może opierać się m.in. na wykonywaniu specjalnych ćwiczeń. Zależnie od danego przypadku niekiedy konieczne jest wykonanie operacji, która może być przeprowadzona na kilka różnych sposobów. W przypadku wystąpienia nietrzymania moczu na skutek zapalenia pęcherza moczowego, choroby gruczołu krokowego czy spożywania substancji działających moczopędnie, należy skupić się na wyeliminowaniu przyczyny. Aby z kolei zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego problemu w starszym wieku, należy już od czasów młodości dbać o higienę układu moczowego, a także starać się wypróżniać bez pośpiechu, nie wymuszając parcia.

W jaki sposób radzić sobie z nietrzymaniem moczu na co dzień?

Co zrobić, gdy problem z nietrzymaniem moczu już nas dotyczy? Warto skoncentrować się na ograniczeniu efektów tej dolegliwości – w aptekach, drogeriach i niektórych sklepach dostępne są środki chłonne, takie jak podpaski urologiczne, pieluchomajtki czy specjalne majtki. Te artykuły mogą skutecznie zabezpieczać przed nieprzyjemnym uczuciem wilgoci czy zapachem moczu. Jednym z najpopularniejszych producentów tego rodzaju rozwiązań jest TENA – w ofercie firmy można znaleźć propozycje różniące się rozmiarem, chłonnością czy rodzajem, dzięki czemu zakup odpowiedniego produktu nie stanowi problemu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here