Żucie gumy, jak na pewno wie wiele osób, jest czynnością stosunkowo zdrową, a nawet uważaną za wskazaną przy znacznym obciążeniu stresem. Ważne jest tylko, aby nie rzuć gumy zbyt długo, a przy okazji – aby wybrać dobry jej rodzaj. Na prowadzenie w kontekście zdrowia wysuwają się gumy z ksylitolem.
Czym jest ksylitol?
Wbrew obiegowej opinii ksylitol nie jest substancją sztuczną. To odpowiednik cukru białego, który wytwarza się z roślin – tradycyjnie z kory brzozowej (stąd jego alternatywna nazwa „cukier brzozowy”), ale również z łuszczyn kukurydzy, które są łatwiejsze w uprawie. Z uwagi na właściwości tej substancji wykorzystano ją w formie słodzika, również do wytwarzania gum z ksylitolem.
Jakie zalety ma ksylitol?
Przede wszystkim jest słodki mniej więcej w równym stopniu co tradycyjny cukier biały, ale przy tym zawiera nawet do 40% mniej kalorii. Z tego powodu w mniejszym stopniu sprzyja otyłości. Co więcej, ma niski indeks glikemiczny, co czyni go produktem odpowiednim dla diabetyków. Z tego powodu stosuje się go do słodzenia napojów, przygotowywania wypieków czy produkcji słodyczy, takich jak gumy z ksylitolem. Warto zaznaczyć, że nie należy spożywać czystego ksylitolu w nadmiernej ilości – działa przeczyszczająco – ani podawać go psom, dla których jest trucizną.
Dlaczego gumy z ksylitolem są warte uwagi?
Przede wszystkim ze względów… smakowych. Guma z ksylitolem zachowuje przyjemny stopień słodkości, a jednocześnie ma lekko chłodzące działanie. Wynika to z faktu, że w kontakcie ze śliną ksylitol absorbuje ciepło, co pozostawia w jamie ustnej przyjemny chłód. W połączeniu z mentolem efekt jest niezwykle przyjemny i odświeżający.
To jednak nie jest podstawowy powód, dla którego gumy z ksylitolem są polecane również przez stomatologów. Badania naukowe wykazały, że ksylitol wykazuje działanie przeciwbakteryjne i wspiera przyswajanie wapnia. Co to oznacza? Głównie ograniczenie osadzania się płytki nazębnej, mniejsze ryzyko chorób dziąseł oraz redukcję nieprzyjemnego oddechu na dłużej. Co więcej, mineralizacja szkliwa sprawia, że składnik ten ma udowodnione działanie przeciwpróchnicze. Zmniejsza również szanse na rozwój grzybicy i drożdżaków w jamie ustnej.
Troska o zdrowie najważniejsza!
Bez względu na prozdrowotne działanie gum zawierających ksylitol, warto przestrzegać podczas ich żucia podstawowych zasad. Przede wszystkim nie żuć jednej gumy dłużej niż kwadrans, aby nie miała ona szansę zadziałać pozytywnie na jamę ustną, jednocześnie nie prowadząc do przeciążenia stawu skroniowo-żuchwowego. W takim przypadku gumy zawierające ksylitol mogą wspomóc walkę o zdrowie jamy ustnej. Gumy z ksylitolem dostępne są pod adresem https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pozostale-akcesoria-stomatologiczne_Gumy-z-ksylitolem-801.html.