Grzybica jelit

Długotrwała antybiotykoterapia, nieprawidłowa dieta, osłabienie organizmu i stres – to tylko niektóre objawy grzybicy jelit. Jest to choroba wywołana namnażaniem się drożdżaków w układzie pokarmowym i należy ona do najczęściej występujących zaburzeń w tym miejscu ludzkiego organizmu. Objawia się częstym oddawaniem gazów, biegunką, zaparciami i wzdęciami, wywołuje u człowieka dyskomfort i bardzo często wyklucza go z niektórych codziennych czynności.

Co to jest grzybica jelit?

Drożdżyca i kandydoza – w ten sposób określana jest jeszcze grzybica jelit. Objawy jej są bardzo wyraźne, jednak nie zawsze muszą świadczyć o tej chorobie, natomiast o chwilowych zaburzeniach w pracy układu pokarmowego. W ścianie jelita dochodzi do namnożenia się drożdżaków, którymi najczęściej są te należące do grupy Candida albicans. W normalnych warunkach naturalnie występują w jelitach człowieka, jednak w niewielkich ilościach i nie wywołują one zmian w pracy układu pokarmowego. Może jednak dojść do niebezpiecznego wzrostu ich ilości, na skutek czego rozwija się grzybica jelit. Objawy, które temu towarzyszą, pozwalają przypuszczać występowanie tej choroby. Aby to potwierdzić lub wykluczyć, należy wykonać badanie z kału. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu, w dowolnym momencie. Zestaw do badania zamawiamy przez Internet na stronie Instytut-mikroekologii, wykonujemy badanie i odsyłamy pobrany materiał.

Poznaj jej przyczyny

Dlaczego drożdżaki namnażają się w jelitach człowieka? Sprzyja temu obniżona odporność oraz zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej. Jest to spowodowane dietą bogatą w dużą ilość cukrów prostych, które znajdują się w słodyczach, napojach słodzonych, ale też w jogurtach i przekąskach.

Grzybica jelit występować może również w przypadku antybiotykoterapii, kiedy organizm jest osłabiony. Antybiotyki zabijają wszystkie bakterie, nie tylko chorobotwórcze, ale również te dobre występujące w jelitach. To przyczynia się do degradacji mikroflory jelitowej. Ponadto ryzyko wystąpienia choroby zwiększa długo utrzymujące się osłabienie, stres, cukrzyca, niedobór białka i nadmierne przemęczenie.

Grzybica jelit – objawy

Rozwój choroby łatwo można dostrzec, organizm wysyła wyraźne sygnały, że potrzebuje Twojej pomocy. Objawy grzybicy jelit związane są z zaburzeniami procesów trawiennych. Niepokojące mogą być spękane usta, opryszczka, biały nalot na języku i wysypka. Ponadto, może wystąpić nagły spadek lub szybki wzrost masy ciała. Bardzo często u chorych osób obserwuje się nietolerancje pokarmowe, przede wszystkim nietolerancje laktozy i glutenu. Co jeszcze może Cię zaniepokoić?

Objawy grzybicy jelit to również niepohamowany apetyt na słodycze, świąd odbytu, wodnista biegunka i zaparcia, wymioty i nudności, osłabienie organizmu, wzdęcia i bóle brzucha, szczególnie te przewlekłe i długo się utrzymujące.

W jaki sposób leczyć?

Jak w większości chorób, kluczowa jest szybka reakcja. Najszybsze efekty uzyskamy, jeżeli podejmiemy leczenie w początkowym stadium rozwoju choroby. Dzięki temu unikniemy dalszemu rozwojowi grzybicy i przedostaniu się pasożytów do krwi, co może spowodować zakażeniem innych organów w organizmie chorego. Leczenie opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu grzybów z organizmu. Zanim przystąpimy do leczenia, wykonujemy odpowiednie badanie, które pozwala stwierdzić, czy jest to grzybica jelit. Objawy nie mogą więc zostać zlekceważone! Chorobę leczy się farmakologicznie, zażywając odpowiednie leki przeciwgrzybicze zlecone przez lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here