Wielu z nas, zwłaszcza gdy zbliża się lato, marzy o poprawieniu wyglądu swojej sylwetki. Wśród różnych rodzajów diety, coraz większą popularność zyskuje dieta ketogeniczna, dzięki której można zgubić szybko zbędne kilogramy. Wprowadza ona mocno odmienny system odżywiania, dlatego bardzo ważne jest, aby wiedzieć, na czym dokładnie polega i jak długo można ją stosować.
Co to jest dieta ketogeniczna?
Dieta ketogeniczna to rodzaj żywienia polegający na bardzo mocnym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich przez tłuszcze oraz białko. Efektem tak drastycznej zmiany w odżywianiu jest ketoza – stan, w którym dochodzi do syntezy ciał ketonowych i organizm zaczyna spalać własny tłuszcz. Węglowodany są podstawowym źródłem energii dla człowieka, jeśli więc ich nie dostarczamy, organizm musi czerpać energię z innych źródeł. Ketoza to przełączenie się na tryb spalania własnych rezerw tłuszczowych, czego efektem jest m.in. utrata masy ciała.
Efekty ketozy
Jak poznać, że nasz organizm przeszedł w stan pozyskiwania energii z własnych rezerw tłuszczowych? Oto najczęstsze efekty ketozy:
- początkowe osłabienie, w późniejszym etapie zastąpione wzrostem energii,
- zmniejszenie apetytu,
- szybsze i dłuższe odczucie sytości,
- utrata masy ciała,
- początkowe problemy jelitowe (zaparcia, biegunki),
- obniżenie poziomu cukru we krwi,
- chwilowe problemy ze snem, zastąpione później uregulowaniem snu oraz poprawie jego jakości.
Przeciwwskazania do diety keto
Na wstępie należy zaznaczyć, że ten typ diety nie jest odpowiedni dla każdego. Nie mogą jej stosować osoby, które mają problemy z nerkami oraz trzustką. Nie jest także zalecana ludziom przed osiemnastym rokiem życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym piersiom, jak i osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania.
Nawet jeśli nie ma przeciwskazań do stosowania diety ketogenicznej, przed jej rozpoczęciem powinniśmy przeprowadzić potrzebne badania, a w trakcie konsultować się z lekarzem oraz samodzielnie obserwować reakcje własnego organizmu.
Jak długo trwa dieta ketogeniczna?
Dużo niejasności wzbudza temat tego, jak długo można stosować dietę ketogeniczną. Brakuje rzetelnych i jasnych badań na ten temat, a co za tym idzie, odgórnych i uniwersalnych wskazówek dotyczących bezpiecznego czasu jej trwania. Dlatego najlepiej skonsultować się wcześniej z lekarzem lub dietetykiem, który zadecyduje, jaki czas jej stosowania będzie odpowiedni konkretnie dla nas. Dodatkowo zaleca się wykonanie badań kontrolnych (m.in. morfologii krwi, badania ogólne moczu, badania poziomu glukozy i lipidogram).
Przykładowy jadłospis diety ketogenicznej
W celu uzyskania jak najlepszych efektów, można skorzystać z pomocy dietetyka, który ułoży dla nas jadłospis diety ketogenicznej. Poniżej podajemy przykładowe dzienne menu:
- śniadanie: jajecznica z boczkiem i pomidorami,
- obiad: schab z pieczarkami w sosie pomidorowym z mozarellą,
- kolacja: ryba na parze z ziołami.
Efekty diety ketogenicznej
Oczywiście jednym z najbardziej pożądanych i widocznych skutków diety jest spalenie niepotrzebnej tkanki tłuszczowej, która nie tylko powoduję utratę masy ciała, ale wpływa też pozytywnie na pracę narządów wewnętrznych. Po przejściu początkowego, nieprzyjemnego etapu ketozy, możemy zauważyć poprawę samopoczucia, znaczny wzrost energii i większą jasność umysłu. Odnotowano także pozytywne efekty diety ketogenicznej dla osób cierpiących na padaczkę lekooporną oraz ogólne zmniejszenie ryzyka wystąpienia padaczki. Dieta ta reguluje wydzielanie insuliny oraz zmniejsza apetyt na słodycze, powoduje też wzrost antyoksydantów, chroniących nasz organizm przed wolnymi rodnikami.