Chamomile tea in a glass cup

Zioła mają w sobie olbrzymią moc, którą nasi przodkowie poznali i wykorzystywali na długo przed początkami medycyny konwencjonalnej. Preparaty ziołowe stosowane są do leczenia niektórych schorzeń lub łagodzenia ich objawów do dziś. W przeciwieństwie do zwykłych leków, fitofarmaceutyki dostępne są w aptekach bez recepty, ponieważ ich działanie jest łagodniejsze i pod warunkiem właściwego stosowania w pełni bezpieczne.

Związki czynne w ziołowych preparatach leczniczych mają naturalne pochodzenie roślinne. Ponieważ świeże rośliny są bardzo nietrwałe, specyfiki dostępne w aptekach najczęściej występują w postaci herbatek z suszu roślinnego lub w formie kapsułek – wyjaśnia nasz rozmówca z Apteki MIRO. Ich stosowanie okazuje się pomocne w zwalczaniu rozmaitych dolegliwości.

Zioła na zszargane nerwy

Preparaty ziołowe są bardzo popularnym wyborem osób borykających się z obniżeniem nastroju i bezsennością.  W stanach obniżonego nastroju zaleca się najczęściej herbatki z dziurawca, zaś w problemach ze snem – picie naparu z melisy.

W postaci suszu do zaparzania występują również kompleksowe kompozycje z melisą, korzeniem kozłka, zielem krwawnikamięty pieprzowej, takie jak np. Nervosan fix. Alternatywą dla naparów do picia są tabletki ziołowe, np. z zawartością wyciszającego wyciągu z szyszek chmielu.

Preparaty ziołowe na trawienie

Olbrzymią popularnością cieszą się także preparaty ziołowe ułatwiające trawienie. Odpowiedni wybór ziół pomaga radzić sobie z najróżniejszymi dolegliwościami.

Najbardziej cenionym ziołem, które ułatwia procesy trawienia, jest oczywiście mięta. Picie naparu z mięty pomaga pozbyć się dokuczliwych skurczy żołądka i kolki, stanowi także wsparcie w profilaktyce występowania chorób wątroby i dróg żółciowych.

Inną rośliną, która przywraca dobre funkcjonowanie układu trawiennego, jest koper włoski. Herbatkę z kopru warto zaparzyć, gdy zmagamy się ze wzdęciami, uczuciem ciężkości po posiłku i dolegliwościami kurczowymi.

Preparaty ziołowe są nieocenioną pomocą w przypadku zaparć. W leczeniu takich dolegliwości zazwyczaj zalecamy mieszanki ziołowe, takie jak Xenna, Figura, Verdin i Senes, w których składzie znajdziemy m.in. miętę, kolendrę, dziką różę, palczatkę cytrynową, mniszek, lukrecję i liść senesu.

Inne popularne preparaty ziołowe

Lecznicze preparaty ziołowe stosowane są również w rozmaitych stanach zapalnych i do zwalczania infekcji. W stanach chorobowych górnych dróg oddechowych zaleca się przyjmowanie leków zawierających w swoim składzie lipę, prawoślaz i babkę lancetowatą, zaś przy zapaleniu gardła i jamy ustnej – płukanki z szałwii.

Rumianek łagodzi stany zapalne układu moczowego, natomiast bratek i nagietek pomagają uporać się z chorobowymi zmianami skórnymi. Napary z pokrzywy, dzikiej róży i żurawiny wzmacniają ogólną odporność, przy czym pokrzywa jest wskazana również dla osób cierpiących na niedobory żelaza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here