Olej lniany - właściwości lecznicze

Od dawna już wiadomo, że olej lniany posiada zbawienny wpływ na nasz organizm. Osobom chorym pomaga przejść proces rekonwalescencji, skutecznie wzmacniając układ odpornościowy. Z tego powodu chętnie sięgają po niego również osoby intensywnie uprawiające sport. Kiedy warto włączyć go do swojej diety?

Charakterystyka oleju lnianego

Pozyskiwany jest on z siemienia lnianego – nasion lnu. Jego smak jest dość charakterystyczny, lekko cierpki, a kolor żółty. Jednak jeden olej drugiemu nie jest równy. Najwięcej substancji odżywczych będzie zawierał w swoim składzie ten, który został wytłoczony w najniższej temperaturze – nie powinna przekroczyć 10 stopni Celsjusza. Poza tym nie powinien posiadać sztucznych wypełniaczy, a ilość kwasów Omega-3 powinna utrzymywać się w granicach 50 %.

Jeżeli mamy taką możliwość, wybierajmy olej sporządzony z niemodyfikowanych nasion. Artukuły tego typu kosztują od 6 do 100 złotych, w zależności od litrażu. Ponieważ kwas Omega-3 jest bardzo nietrwały, butelkę z olejem najlepiej trzymać w lodówce, wówczas zachowa lecznicze właściwości.

Sposób dawkowania

Olej lniany powinien być spożywany na zimno, bowiem podgrzany traci właściwości. Można go przemycać do wytrawnych potraw spożywanych w ciągu dnia: sałatek, kanapek, maczać w nim pieczywo. W celu uzyskania optymalnych rezultatów, należy przyjmować od 2 do 6 łyżek oleju na dzień.

Dobroczynne właściwości oleju

Dzięki wysokiej zawartości kwasów Omega-3 olej pozytywnie wpływa na nasz układ nerwowy, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, dlatego zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz miażdżycy. Olej lniany działa także na układ pokarmowy, regenerując błony śluzowe żołądka oraz jelit. Łagodzi zaparcia, chroni dwunastnicę i żołądek przed wrzodami. Łagodzi objawy menopauzy a także reguluje cykl menstruacyjny u młodszych kobiet. Chętnie wybierany przez sportowców, bowiem wzmacnia organizm, oraz przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej. Natomiast stosowany zewnętrznie, nawilża suchą skórę i łagodzi odleżyny.

Tłuszcz jest ważnym składnikiem naszej diety, jednak warto wybrać ten nierafinowany, zawierający wiele wartościowych składników odżywczych. Dlatego każdy powinien włączyć olej lniany do swojego jadłospisu, dla zdrowia i urody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here