Zielona herbata bancha to prawdziwe źródło zdrowia. To również napój, który można pić o dowolnej porze dnia i w dowolnej ilości. Dlaczego warto zamienić ją na bardziej popularną senchę? Jakie właściwości posiada? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Japońskie złoto – bancha
Zielona herbata bancha jest napojem bardzo popularnym w Japonii. Sięgają po nią zarówno młodsi, jak i starsi. Podaje się ją też do każdego posiłku – zarówno śniadania, jak i kolacji. Praktycznie nie ma miejsca w Japonii, w której nie znaleźlibyśmy tego napoju. Kupimy ją bez problemu w herbaciarni, ale i w restauracji, na stacji benzynowej, a nawet w poczekalni u lekarza. No ale czym właściwie bancha różni się od swojej siostry senchy? Tak naprawdę liście, do ich przyrządzenia zbiera się z tego samego krzewu. Zielona herbata bancha powstaje jednak ze starszych, bardziej dojrzałych liści. Z kolei senchę zbiera się wcześniej. Ten czas zbioru wychodzi banchy na dobre.
Dlaczego warto pić banchę?
Zielona herbata bancha posiada szereg unikalnych właściwości. Zawiera ona niewielką dawkę kofeiny i teiny, dzięki czemu mogą ją spożywać zarówno dorośli, jak i dzieci. Nie spowoduje też problemów z zasypianiem, nawet gdy wypijemy ją tuż przed pójściem do łóżka. Zielona herbata bancha doskonale wpływa też na układ nerwowy oraz mięśniowy. Zawarty w niej magnez redukuje stres i regeneruje mięśnie. Dodatkowo bancha skutecznie uzupełnia elektrolity w organizmie, dzięki czemu czujemy się lepiej i mamy więcej energii. No i nie można zapominać o antybakteryjnych właściwościach tej herbaty. Dzięki niej zyskamy nie tylko zdrową, świetnie wyglądającą skórę, ale i bielsze, mocniejsze zęby. Zielona herbata bancha polecana jest też nadciśnieniowcom, ponieważ nie zawiera dużej dawki kofeiny oraz osobom, walczącym z cholesterolem, ponieważ katechiny obniżają jego poziom.
Jak poprawnie zaparzyć banchę?
Zielona herbata bancha, aby zachowała pełnię swoich właściwości, wymaga jednak odpowiedniego sposobu parzenia. Należy ją zalewać nieszczególnie gorącą wodą – w temperaturze około 70-80 stopni. Nie wymaga ona również długiego czasu parzenia. Wystarczą jedynie 2-3 minuty. Zielona herbata bancha sprawdza się nie tylko w czasie zimowych chłodów. Z powodzeniem możemy ją wykorzystać do przyrządzenia zimnego, gaszącego pragnienie napoju. Z kolei dzięki dodatkowi sezonowych owoców, lodu i mięty, będzie ona stanowiła doskonałą alternatywę dla słodkich, niezdrowych napojów. Co również istotne, zielona herbata bancha nie posiada posmaku goryczki, który zniechęca wiele osób do sięgania po ten rodzaj napoju.