aloes

Wielkimi krokami zbliżają się święta, a wraz z nimi czas, kiedy chcemy obdarować najbliższych czymś wyjątkowym. Dla jednych będzie to dobra książka, dla innych ciepła odzież albo inne, bardziej wyszukane prezenty. Ich dobór zależy od stylu życia i potrzeb konkretnej osoby. Jeśli szukamy prezentu dla kogoś, kto w codziennym życiu unika produktów wysokoprzetworzonych i używa wyłącznie tych naturalnych, dobrym rozwiązaniem mogą być kosmetyki oparte na bazie aloesu. Nie wystarczy jednak wybrać ze sklepowej półki dowolny produkt opatrzony etykietą z napisem Aloe vera. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, a w niniejszym artykule wyjaśniamy dlaczego.

Aloes jest wykorzystywany przez człowieka od wieków. Jego właściwości znane były już w starożytności, co przyczyniło się do rozpowszechnienia rośliny na wielu kontynentach. Stosowano go w starożytnym Rzymie, Egipcie i Chinach. W czasach Aleksandra Wielkiego leczono nim obrażenia odniesione w trakcie potyczek bitewnych. Z drugiej strony znajdował zastosowanie jako doskonały kosmetyk i preparat do pielęgnacji skóry oraz włosów. Według niektórych przekazów sok z aloesu w celu zachowania swojej urody stosowały nawet Kleopatra i Nefretete. A jakie zastosowanie ta osławiona roślina znajduje współcześnie?

Od produktów o przeznaczeniu spożywczym do kosmetyków

Jednym z najchętniej kupowanych produktów aloesowych jest sok do picia. Stosowany w codziennej diecie nie tylko gasi pragnienie, ale dostarcza też wielu cennych składników odżywczych i minerałów. O tym, że roślina zawiera ich całkiem sporo, mówią liczne badania naukowe. Dzięki nim dowiedziono między innymi, że aloes jest cennym źródłem witamin (A, B1, B2, B6, B12, E, a także C, kwasu foliowego i choliny). Występują w nim również kwasy tłuszczowe, których obecność poprawia przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Duże znaczenie dla naszego zdrowia mają zawarte w roślinie minerały, w tym: siarka, żelazo, sód, wapń, magnez, potas, cynk, chrom, mangan i miedź. Dużo wspomina się też o związku o nazwie acemannam. To polisacharyd o udowodnionym działaniu antywirusowym, antygrzybicznym i antybakteryjnym. Choć to nie koniec długiej listy cennych związków i składników wchodzących w skład aloesowego soku, krótka wzmianka na ich temat powinna dać jasny obraz tego, za co aloes był ceniony w przeszłości, i za co cenimy go współcześnie.

Sok aloesowy nie jest jednym dostępnym dzisiaj produktem, który otrzymujemy z tej rośliny. Bardzo cenione są aloesowe kosmetyki. Do wyboru mamy żele do mycia twarzy, dezodoranty, balsamy po goleniu, kremy, mydła i wiele innych. Na rynku znajdziemy też przeznaczony do oczyszczania organizmu miąższ aloesowy.

Na co warto zwracać uwagę?

Kupując produkty aloesowe – na prezent lub na użytek własny – warto pamiętać, że nie wszystkie spośród tych, które dostępne są na rynku, odznaczają się równie dobrą jakością. Produktami aloesowymi godnymi polecenia są te, które uzyskały certyfikat Międzynarodowej Rady Naukowej ds. Aloesu (International Aloe Science Council), w skrócie IASC. Wspomniany certyfikat stanowi poświadczenie czystości i wysokiej jakości produktu. IASC to międzynarodowa organizacja, w której skład wchodzą między innymi lekarze, naukowcy oraz plantatorzy i sprzedawcy aloesu. Ich celem jest popularyzacja informacji na temat tej rośliny oraz wyróżnianie tych produktów aloesowych, które odznaczają się doskonałą jakością i czystością składu, a co za tym idzie skutecznością. Wśród oznaczonych znakiem jakości IASC są preparaty marki Aloe Vera Forever Living Polska.

Wartościowy skład aloesu sprawił, że jest on powszechnie wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Kluczowe znaczenie odgrywa jednak świadomość konsumentów, którzy nabywają produkty aloesowe. Pośród wielu dostępnych na rynku kosmetyków oraz produktów spożywczych warto bowiem wybierać wyłącznie te, których jakość i skład odpowiada naszym oczekiwaniom. Jak to zrobić? Przede wszystkim czytając etykiety i szukając oznaczeń o przyznanych certyfikatach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here