Pasta do zębów to podstawowy artykuł higieniczny znajdujący się w każdej łazience. Szeroki ich wybór znajdziemy w zwykłych sklepach – po bardziej specjalistyczne specyfiki możemy udać się również do apteki. Oto jakie produkty możemy znaleźć w ich ofercie.

Pasty przeciwpróchnicze

Ze wszystkich dolegliwości, na które narażone są nasze zęby, próchnica jest najpoważniejszych i najczęściej występującym – wyjaśnia specjalista z apteki internetowej MiroSpowodowana jest ona niedokładną higieną jamy ustnej lub jej brakiem. W wyniku tego dochodzi do namnażania się bakterii, które osłabiają szkliwo zębów. Jednym z głównym środków wykorzystywanych w pastach przeciwpróchniczych jest fluor, reminalizujący szkliwo i zwiększający jego odporność. Należy jednak pamiętać, że substancja ta w zbyt dużych ilościach może być bardzo szkodliwa. Z tego powodu coraz częściej zastępuje się go ksylitolem, który podnosi poziom współczynnika pH w ustach i hamuje rozwój bakterii.

Pasty wybielające

Powszechnie stosowane przez osoby, które marzą o ładnym, białym uśmiechu. Ich głównym składnikiem są środki rozjaśniające, takie jak nadtlenek wodoru oraz ścierne, na przykład krzemionka. Warto wiedzieć, że past z tej kategorii pod żadnym pozorem nie powinno się stosować do codziennej higieny jamy ustnej, gdyż zbyt często stosowane niszczą szkliwo i prowadzą do nadwrażliwości zębów. Powinniśmy stosować się w połączeniu z innymi pastami co trzy-cztery dni.

Pasty do krwawiących dziąseł i nadwrażliwych zębów

Jeśli w trakcie jedzenie kwaśnych lub bardzo zimnych potraw czujemy intensywne ukłucia bólu, zaś nasze dziąsła często krwawią w czasie szczotkowania, koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie pasty do zębów. W pierwszych dolegliwościach najlepszym wyborem będą produkty z aminofluorkiem lub hydroksyapatytem, których zadaniem jest tworzenie warstwy ochronnej wokół odsłonięcie delikatnych szyjek zębowych. W drugim przypadku mamy najprawdopodobniej do czynienia ze stanami zapalnymi – skuteczne wtedy są pasty wzbogacone wyciągiem z rumianku, tymianku i innych ziół, wykazujących silne działanie przeciwbakteryjne i odkażające.

Pasta to nie wszystko

Bardzo częstym błędem jest przekonanie, że wystarczy kupić dobrą pastę, by uniknąć problemów z zębami. Wiele osób zapomina, o tym, że równie ważne jest stosowanie odpowiednich metod mycia. Zęby powinniśmy szczotkować ruchem wymiatającym w górę i w dół – w ten sposób najskuteczniej pozbędziemy się zalegających na nich zanieczyszczeń i bakterii. Nie zapominamy ponadto, że na szczotkowanie należy poświęcić od 3 do 4 minut dwa razy dziennie. Dobrze jest również stosować dodatkowe środki higieniczne, takie jak nicie dentystyczne czy płukanki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here