Stomatologia zachowawcza to podstawowa dziedzina stomatologii. Specjalizujący się w niej lekarze zajmują się szeroko pojętą profilaktyką oraz leczeniem chorób zębów i przyzębia. To właśnie dentysta specjalizujący się w stomatologii ogólnej (bo tak również często nazywana jest ta gałąź stomatologii) przeprowadza także okresowe kontrole stanu zębów pacjentów. Jakie dokładnie zabiegi przeprowadza lekarz-dentysta w ramach swojej praktyki dowiesz się z naszego artykułu.

Badania kontrolne

Podstawowym zadaniem dentysty specjalizującego się w stomatologii zachowawczej jest przeprowadzanie okresowych badań stanu zębów oraz przyzębia pacjentów. Na takie wizyty każdy pacjent powinien się zgłaszać co mniej więcej pół roku. Jak tłumaczy nasz rozmówca, stomatolog z Poradni Stomatologicznej Centrum Medycznego Ultramedic w Bielsku-Białej: Taka regularność w przeprowadzaniu wizyt w gabinecie stomatologicznym w poważny sposób zwiększa nasze szanse na przeciwdziałanie powstawania ubytków oraz pozwala uniknąć związanego z tym, zawsze nieprzyjemnego borowania. Pamiętajmy bowiem że pojawienie się na naszych zębach bakterii próchnicowych nie od razu oznacza jeszcze powstanie ubytku. Bakterie potrzebują bowiem czasu, żeby pokonać pierwszą przeszkodę, czyli szkliwo zęba, a następnie dostać się do zębiny. Codzienne szczotkowanie zębów, ich nitkowanie oraz stosowanie płynu do płukania jamy ustnej oczywiście ten proces wydłuża, jednak tak naprawdę tylko stomatolog jest w stanie sprawdzić czy pomimo stosowania się do zasad higieny jamy ustnej, naszym zębom nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Leczenie ubytków

Jeżeli w trakcie badania kontrolnego dentysta zauważy jednak w naszych zębach jakiś ubytek, od razu może zająć się jego leczeniem. Oczywiście ubytek ubytkowi nie równy. W sytuacjach, w których próchnica zdążyła jedynie „wgryźć się” w zębinę, dentysta musi dokładnie oczyścić powstały w ten sposób ubytek oraz wypełnić go plombą. Problemy zaczynają się, gdy próchnica zdoła już pokonać także zębinę i zaczyna atakować unerwioną i ukrwioną miazgę w kanałach zębowych. W takich sytuacjach pacjent nie przychodzi do gabinetu dentystycznego na wizytę kontrolną, ale zgłasza się do stomatologa z silnym bólem, który można okiełznać poprzez wykonanie leczenia kanałowego (endodontycznego). Leczeniem kanałowym także zajmują się dentyści specjalizujący się w stomatologii ogólnej.  

Stomatologiczne zabiegi profilaktyczne

Ostatnia grupa zabiegów przeprowadzana w ramach stomatologii zachowawczej ma na celu wzmocnienie naszych zębów, ich dokładne oczyszczenie oraz dodatkowe zabezpieczenie przed działaniem bakterii próchnicowych. Do tej grupy zabiegów zalicza się przede wszystkim skaling (czyli usuwanie kamienia nazębnego), piaskowanie (usuwanie płytki nazębnej), a także fluoryzacja, lakowanie (zabezpieczanie bruzd zębowych) i lakierownie zębów. Oczywiście nie wszystkie te zabiegi wykonywane są w trakcie każdej wizyty w gabinecie. Ich wyborem zajmuje się przeprowadzający badanie lekarz, na podstawie stanu naszych zębów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here