Zapach chleba unoszący się w całym domu, chrupiąca skórka, miękki środek… To prawdziwa rozkosz dla zmysłów! Pieczenie chleba wymaga nieco cierpliwości, jednak praktyka czyni mistrza. Kierując się kilkoma głównymi zasadami, nawet mało wprawiony kucharz może upiec znakomity.
O czym należy pamiętać, piekąc chleb?
Podstawą każdego chleba jest oczywiście mąka oraz zakwas lub drożdże. Do wypieku domowego jasnego pieczywa najlepiej sprawdza się mąka o typie 750 lub 650. Warto również poeksperymentować, dodając do mąki pszennej, mąkę żytnią, pełnoziarnistą, razową lub orkiszową. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Chleb można przygotować z suchych drożdży instant, świeżych drożdży w kostce lub na zakwasie.
Bardzo ważne jest odpowiednie wyrabianie ciasta. Oczywiście najlepiej sprawdzi się mikser planetarny, jednak, jeżeli nie posiadamy tego sprzętu, można samodzielnie wyrobić chleb – zajmie to kilka minut. Zasada jest prosta, im lepiej wymieszamy składniki, tym chleb będzie bardziej udany. Ciasto na chleb domowy nie może się kleić – jego powierzchnia musi być gładka. Piekąc pieczywo, należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wyrobione ciasto musi powiększyć swoją objętość dwukrotnie. Po tym czasie należy znowu je wyrobić.
Domowy chleb pszenno-żytni
Chleb domowy możemy przygotować z połączenia mąki pszennej i żytniej. Przepis nie jest zbyt skomplikowany, jednak należy dokładnie trzymać się przepisu. Potrzebne będą następujące składniki:
Rozczyn:
- Mąka pszenna typ 720 (500 g)
- Woda letnia (500 ml)
- Drożdże (30 g)
Ciasto:
- Mąka żytnia typ 520 (500 g)
- Woda letnia (400 ml)
- Sól (1,5 łyżki)
- Mąka 720 (500 g)
Przygotowanie chleba zaczynamy od wymieszania składników na rozczyn. Należy go przykryć czystą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Następnie przelewamy rozczyn do dużej miski i dodajemy wszystkie składniki na ciasto. Całość należy wyrabiać przez około 10 minut na jednolitą, gładką masę. Odstawiamy na około 15 minut w ciepłe miejsce. Po wyrośnięciu dzielimy ciasto na dwie porcje i ponownie pozostawiamy na około 15 minut. Chleb można dowolnie formować na okrągłe lub podłużne kształty. Ciasto wkładamy do blaszki, zwilżamy czystą ściereczkę i przykrywamy (powinno podwoić swoją objętość). Chleb pieczemy przez około 40 minut. Najpierw należy rozgrzać piekarnik do temperatury 240 stopni C, a w trakcie pieczenia zmniejszyć do temperatury 180 stopni C. Chleb studzimy w temperaturze pokojowej lub jemy jeszcze ciepły. Smacznego!
Prosty chleb z dynią
Chleb z dynią to jedna z propozycji, która z pewnością zachwyci fanów oryginalnych smaków. Jest miękki, aromatyczny, z chrupiącą skórką. Jak przygotować chleb z dyni? Będziemy potrzebować następujących składników:
- Miąższ z dyni (1 kg)
- Mąka tortowa (1 kg)
- Sól (1 łyżeczka)
- Drożdże świeże (0,5 kostki)
- Musli (3 łyżki)
- Woda (300 ml)
W pierwszej kolejności należy pokroić dynię w kostkę i gotować w 300 ml wody przez około 45 minut. Po tym czasie odsączamy miąższ, studzimy i miksujemy na gładką masę. Nie wylewamy wody po ugotowaniu dyni, należy odmierzyć 200 ml i rozpuścić świeże drożdże. Dosypujemy 2 łyżki mąki, mieszamy i odstawiamy do podwojenia objętości – zajmie to około 10 minut. Powstały zaczyn miksujemy wraz z mąką, solą i zblendowaną dynią. Masę miksujemy przez około 5-10 minut. Następnie wyrabiamy chwilę ręką i wkładamy do keksówki, tak aby ciasto zajmowało połowę formy. Wcześniej warto ją posmarować masłem i podsypać mąką. Na koniec wystarczy tylko skropić wierzch ciasta wodą, podsypać musli i pozostawić na około 1 godzinę w ciepłym miejscu. Chleb z dynią należy piec przez około 45 minut w 180 stopniach C. Aby był idealnie miękki, warto włożyć keksówkę na środkową półkę piekarnika, a pod nią postawić naczynie z wodą. To wszystko! Chleb będzie miękki z chrupiącą skórką.