Początki na siłowni - 5 suplementów, które warto stosować

Mimo że rynek suplementów i odżywek jest przepełniony, w rzeczywistości warto stosować zaledwie kilka produktów o potwierdzonym działaniu i korzystnym wpływie na sylwetkę, kondycję, siłę czy wytrzymałość. O jakich suplementach i odżywkach mowa?

1. Odżywka białkowa

Tak wiele się mówi obecnie o zdrowym, odpowiednim odżywianiu – osoby zaczynające przygodę ze sportami siłowymi powinny być w szczególności zainteresowane tą kwestią. W ich przypadku trening jest bowiem tylko jednym z czynników wpływających na efekty – bardzo istotne jest także to, co ląduje każdego dnia na talerzu. W tym kontekście niezwykle ważną rolę odgrywa białko, ponieważ wprost odpowiada ono za budowę mięśni. Zaleca się, aby w celach kształtowania muskulatury zjadać dziennie nie mniej niż 2 g białka na 1 kg masy ciała.

Jak widać, w przypadku osób ćwiczących na siłowni, również tych rozpoczynających trening, zapotrzebowanie na białko często okazuje się na tyle wysokie, że w praktyce trudno je zaspokoić wyłącznie poprzez jedzenie. W takiej sytuacji z powodzeniem można stosować odżywki białkowe, dzięki którym błyskawicznie da się przyrządzić i spożyć napój z dużą ilością wartościowych protein.

2. Kreatyna

Kreatynę jak najbardziej można i zdecydowanie warto stosować w początkowej fazie budowania masy i siły, ale nie od razu w pierwszych treningach. Lepiej zachować cierpliwość i sięgnąć po nią po kilkunastu czy kilkudziesięciu tygodniach, aby osiągnąć optymalny rezultat. Jej działanie jest wielowektorowe, jednak z punktu widzenia osoby ćwiczącej na siłowni kluczową rolę odgrywa wsparcie procesów anabolicznych, przyspieszenie regeneracji mięśniowej oraz poprawa siły i wydolności.

3. Beta-alanina

Kiedy już Twoje treningi nabiorą tempa i zaczniesz się męczyć w ich trakcie, a po nich odczuwać dużą obolałość mięśniową, skutecznie wspomoże Cię beta-alanina. Biorąc ją przed treningiem, zmęczenie staje się mniej odczuwalne, a jednocześnie poprawiasz swoją wydolność, siłę i wytrzymałość, co pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów w krótszym czasie.

4. Witamina D

Jeśli chodzi o suplementy, po które warto sięgać nie tylko z myślą o treningu, należy do nich bez wątpienia zaliczyć witaminę D. Nie można jednak powiedzieć, że nie ma ona wpływu na wzrost masy i siły mięśni, bo w rzeczywistości bierze udział w procesach anabolicznych, jak również przyspiesza regenerację po treningu. Bez niej szybciej traci się energię i wolniej trwa odbudowa mięśni nadwyrężonych ćwiczeniami.

5. Omega-3

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale popularne kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdują się głównie w rybach, mają wpływ na regenerację po treningu i budowę tkanki mięśniowej, a do tego regulują wiele innych procesów zachodzących w organizmie. Jeżeli więc nie spożywasz ryb ani owoców morza minimum raz w tygodniu, zacznij suplementować kasy tłuszczowe omega-3 bez względu na to, czy dopiero się zapisałeś na siłownie, czy trenujesz już kilka lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here