Jaki fotel wybrać do gabinetu laryngologicznego?

0
2224

Fotele zabiegowe stanowią niezbędne wyposażenie gabinetów lekarskich bardzo wielu gałęzi medycyny. Jest to sprzęt konieczny do komfortowego i bezpiecznego, zarówno dla pacjenta, jak i lekarza, czy pielęgniarki, przeprowadzania badań i zabiegów medycznych. Każdy fotel powinien być dostosowany do rodzaju gabinetu lekarskiego. Poszczególni specjaliści wykonują bowiem bardzo różne rodzaje czynności.

Podstawowe funkcje wspólne

We wszystkich fotelach przeznaczonych do gabinetów lekarskich i zabiegowych, ważna jest możliwość regulacji wysokości siedziska. Pozwoli to na ustawienie pacjenta na odpowiedniej dla lekarza wysokości, umożliwiającej sprawne i bezpieczne przeprowadzenie badania. Nie zmienia to faktu, że na rynku dostępne są też fotele o stałej, nieregulowanej wysokości. Warto zdecydować się na fotel z regulacją hydrauliczną. W poszczególnych modelach występuje również regulacja manualna bądź elektromechaniczna. Tym, na co warto jeszcze zwrócić uwagę to regulowane podrączki. Czasami istnieje konieczność całkowitego ich demontażu, warto więc, aby fotel posiadał taką funkcję. Kolejną ważną cechą fotela zabiegowego jest ergonomiczne, wygodne siedzisko, obite tkaniną łatwą w utrzymaniu, z której szybko można zmyć ewentualne zabrudzenia. Należy wziąć pod uwagę także nośność fotela. Jak wiadomo, w gabinecie przyjmuję się cały wachlarz różnych pacjentów, mogą więc zdarzyć się i tacy, których waga jest dość znaczna. Udźwig 120 kg jest rozwiązaniem najbardziej optymalnym, istnieją jednak modele o nośności do 150 kg.

Fotel laryngologiczny

Oprócz parametrów wspólnych dla wszystkich foteli zabiegowych istnieją jeszcze te typowe dla foteli do gabinetu laryngologicznego. Pierwszą z nich jest dodatkowy zagłówek wraz z regulowanym podgłówkiem. Dzięki niemu głowa badanej osoby może być utrzymana w stabilnej, nieruchomej pozycji podczas całego badania, co ułatwia pracę lekarzowi, a dla pacjenta z kolei oznacza większą wygodę. Do wyboru mamy modele foteli laryngologicznych na stożkowej podstawie, które są przeznaczone do umieszczenia ich w jednym, konkretnym miejscu – na stałe. Te fotele służą zazwyczaj do przeprowadzania badań w pozycji siedzącej. Istnieją również jednostki mobilne, które dzięki kółkom można dowolnie przemieszczać. Kółka te wyposażone są w hamulce, więc bez problemu można unieruchomić fotel na czas zabiegu. Tego rodzaju fotele laryngologiczne są przeważnie czterosegmentowe, posiadają segment: głowy, pleców, siedzenia i nóg. Segment pleców można ustawić nawet w pozycji horyzontalnej, fotel będzie więc mógł zarówno krzesłem, jak i leżanką. To samo dotyczy segmentu głowy i nóg – można ustawiać je pod dowolnym kątem.

Fotel idealnie dopasowany

Każdy lekarz powinien dokładnie przemyśleć zakup fotela zabiegowego. Poszczególne parametry będą bowiem konieczne dla jednego specjalisty, a zupełnie zbędne dla innego. Zależy to nie tylko od rodzaju wykonywanej profesji, ale również od indywidualnych wymagań, wcześniejszego doświadczenia oraz sposobu przeprowadzania badań i zabiegów. Przeanalizowanie wszystkich rozwiązań dostępnych w poszczególnych modelach pozwoli na uniknięcie błędów w wyborze fotela i da pewność, że wybrany sprzęt posiada wszystkie konieczne dla nas funkcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here