serek wiejski

Serek wiejski jest to produkt cieszący się dużą popularnością od lat 90 ubiegłego wieku (ang. Cottage Cheese). Jest on niedojrzewającym twarożkiem, który jest wytwarzany z mleka krowiego prostą metodą koagulacji kwasowo-podpuszczkowej. Bardzo istotnym elementem serka wiejksiego jest dodatek pasteryzowanej mieszanki śmietanowej, na którą składa się m.in. mleko czy też substancje otrzymywane z mleka. Do składników takiego serka, które są nietrwałe termicznie należą różne startery bakteryjne, które są często dodawane do całości już po procesie pasteryzacji.

serek wiejski

Gdzie kupić?

 

Ogólnodostępne w sklepach są serki wiejskie klasyczne bez żadnych dodatków smakowych oraz także serki już wzbogacone szczypiorkiem, różnymi ziołami, czy też na przykład słodkimi, owocowymi musami. Na naprawdę wielu półkach sklepowych można znaleźć także wersję light, która cechuje się nawet około 40% mniejszą zawartością tłuszczu niż popularna wersja klasyczna. Na dodatek na rynku można spotkać również wersję serka wiejskiego bez laktozy. Różnorodność wariantów smakowych, ich kalorycznych a także bardzo niska cena zdecydowanie przyczyniły się do wzrostu popytu na serek wiejski wśród naprawdę szerokiego grona konsumentów. Na dodatek serek ten jest sprzedawany w wygodnym opakowaniu, co ułatwia jego szybkie zjedzenie na przykład z bułką. A kupić go można w zasadzie wszędzie. Od dużych sklepów jak hipermarkety po małe lokalne sklepiki.

 

Wartości odżywcze

 

Sceptycy zarzucają serkowi wiejksiemu zbyt duży stopień jego przetworzenia. Jest to jednakże nie do końca prawdziwe stwierdzenie, gdyż poza trzema głównymi składnikami nie posiada on przecież żadnych innych chemicznych substancji mających jakikolwiek wpływ na smak, poprawę trwałości czy konsystencji. Nie mniej jednak, zdecydowaną wadą serka wiejskiego jest wysoka zawartość soli (1 g/150g), która spożywana w nadmiarze może przyczyniać się do między innymi wzrostu ciśnienia tętniczego czy innych problemów zdrowotnych, na przykład związanych z nerkami.

Z drugiej jednak strony, serek wiejski obfituje przecież w ważne dla organizmu białko (11 g/100 g), które daje nam uczucie sytości na dłużej oraz, jako ten najbardziej termogenny składnik całej żywności, jest w stanie przyspieszyć naszą przemianę materii nawet o 25%. Ponadto, serek wiejski jest produktem niskokalorycznym (100 kcal/100 g), który cechuje się stosunkowo niskim indeksem glikemicznym, dlatego z pewnością może być włączony do jadłospisu osób bardzo pragnących schudnąć i tych chorujących na cukrzycę. Ponadto, wyróżnia się on także dość niskim poziomem węglowodanów (2,0 g/100 g) i tłuszczu (wersja klasyczna to jedynie: 3 g w 150 g), który przecież pozostawiony w niewielkiej ilości umożliwia odpowiednie przyswojenie, wszystkich obecnych w produkcie witamin które są rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K. Taki pyszny serek wiejski jest także doskonałym źródłem witaminy B2, B12, niacyny i oczywiście wapnia. Dlatego warto jeść serek wiejski. Chyba, że jesteśmy osobami nie trawiącymi laktozy. Wtedy można jednak skorzystać z wersji bez laktozy.

Przepis

Z użyciem serka wiejskiego można przyrządzić pyszne placki. Są one naprawdę cudownie proste i niezwykle smaczne. Smakują idealnie zarówno na słoni, np. z łososiem, jak i na słodko z konfiturą czy też owocami. Po dodaniu do nich kakao robią się cudownie czekoladowe. Uniwersalne placki z serka wiejskiego należy przyrządzić mieszając dwa jajka ze szklanką mąki, dodać półszklanki mleka, sprawdzić konsystencję, musi być gęstsza niż ciasto naleśnikowe. Następnie dodajemy jeszcze cukier wanilinowy oraz odsączony serek wiejski i już możemy smażyć. To naprawdę pyszne i szybkie w przygotowaniu danie i można je łączyć z wieloma produktami. Inne przepisy można oczywiście znaleźć na stronach internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here