Tłuszcz na diecie odchudzającej: czy dieta tłuszczowa naprawdę działa?

Osoby walczące z nadwagą często słyszą, że aby schudnąć, należy wystrzegać się tłustych potraw. Tłuszcze uchodzą za niezdrowy element diety – czy jednak faktycznie tak jest? Czy zdrowe odchudzanie i spożywanie tłuszczów mogą iść w parze?

Czy dieta tłuszczowa działa?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie to: tak! Ale by do tego doszło, trzeba ściśle stosować się do jej zasad. Dieta tłuszczowa nie polega tylko na tym, że spożywamy więcej tłustych potraw – aby przyniosła ona oczekiwane efekty, konieczne jest wprowadzenie naszego organizmu w stan ketozy i utrzymanie go w nim.

Ketoza jest specyficznym stanem metabolicznym, w którym nasz organizm używa wydzielanych ciał ketonowych oraz swoich zapasów tłuszczu jako źródła energii – zamiast korzystać ze spożywanych cukrów. Aby wprowadzić się w stan ketozy, należy przyjmować dużo tłuszczów przy stosunkowo niewielkiej ilości węglowodanów (mniej niż 20 gramów dziennie).

Ketoza niesie ze sobą szereg zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu, a jednym z jej skutków jest utrata wagi – w szczególności spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha i innych miejsc, w których jest ona w nadmiarze odkładana. To dlatego coraz więcej osób, których obiektem poszukiwań jest skuteczna dieta na spalanie tłuszczu, decyduje się na przejście na keto.

Tłuszcze dobre i złe

Być może pomyślałaś właśnie, że dieta ketogeniczna to wprost wymarzony sposób na utratę zbędnych kilogramów – wystarczy powstrzymać się od jedzenia batoników i zastąpić je ociekającymi tłuszczem potrawami! Niestety, nie jest to takie proste. By dieta tłuszczowa przyniosła oczekiwane efekty, trzeba spożywać nie jakiekolwiek, ale dobre tłuszcze, i wzbogacać je odpowiednią dawką warzyw, protein czy wody.

Wyróżniamy kilka rodzajów tłuszczów:

  • nasycone,
  • jednonienasycone,
  • wielonienasycone,
  • trans.

Co jeść żeby przyspieszyć spalanie tłuszczu na diecie ketogenicznej? Tłuszcze nasycone, które znajdziemy na przykład w maśle czy smalcu, a także tłuszcze nienasycone pochodzące z oliwy czy awokado. Pożądane są również tłuszcze wielonienasycone pochodzące na przykład z tłustych ryb.

Tłuszcze wielonienasycone przetworzone oraz chemicznie uwodornione tłuszcze trans, czyli utwardzone oleje roślinne, to coś, czego musisz unikać nie tylko na keto. Nie tylko nie pomogą Ci one w chudnięciu – mogą być także szkodliwe dla Twojego organizmu! Zdrowe odchudzanie na diecie tłuszczowej opiera się w dużej mierze na eliminacji wysokoprzetworzonych produktów spożywczych i tak samo należy potraktować tłuszcze.

Ukryte tłuszcze

Najgorszy rodzaj tłuszczów, czyli tłuszcze trans, kojarzy się nam zwykle z chipsami czy fast foodami smażonymi na starym oleju o zbyt wysokiej temperaturze. Tak naprawdę mogą się jednak ukrywać w wielu innych produktach. Podobnie jest zresztą z przetworzonymi tłuszczami wielonienasyconymi – znajdziesz je na przykład w wielu smarowidłach, które rzekomo mają pozytywnie oddziaływać na poziom cholesterolu. To trochę jak z węglowodanami: ich eliminacja nie jest prosta, ponieważ wiele z nich znajduje się w pozornie dietetycznych produktach.

By wprowadzone do diety tłuszcze przysłużyły się Twojej utracie zbędnych kilogramów, polecam dokładnie czytać etykiety wszystkich produktów spożywczych, które lądują w Twoim koszyku, oraz zapoznać się z zasadami diety tłuszczowej jeszcze przed jej rozpoczęciem. Kiedy wprowadzisz je w życie, wymarzona waga szybko znajdzie się w Twoim zasięgu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here