Picie wody w ciąży jest niezwykle istotne nie tylko dla samopoczucia ciężarnej, ale także dziecka, które rozwija się w łonie matki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, ile wody spożywać oraz co najlepiej do niej dodawać.

Regularne picie wody w ciąży staje się najcięższe w pierwszym trymestrze, kiedy to większość kobiet odczuwa uciążliwe dolegliwości. Ciężarna czuje się ospała, ma nudności – a to już prosta droga do odwodnienia, które jest niebezpieczne nie tylko dla dziecka, ale także dla młodej mamy.

Faktem jest, że powinno się pić dużo wody, najlepiej często i małymi łyczkami. Picie dużej ilości wody na raz powoduje, że ona po prostu przepływa przez nasz organizm, który od razu się jej pozbywa. W ciąży powinno się pić min. 2 l wody dziennie, jednak to organizm najlepiej podpowiada, kiedy mu jej brakuje. Jeśli odczuwasz suchość w ustach i ciągłe pragnienie – to pierwszy i najlepszy znak, aby zwiększyć ilość jej spożywania!

Ważne jest również, aby zwracać uwagę, z czym pijemy wodę (zwłaszcza w okresie nudności, biegunek czy zaparć) – wystarczy dodać do niej nieco cytryny czy innych owoców (np. truskawki, maliny, borówki, pomarańcze). Owoce mają mnóstwo witamin i wpływają świetnie na nasz organizm. Wiele z nich pomaga uporać się ze spowolnionym metabolizmem czy może pomóc w prawidłowym trawieniu. Dodatkowo należy pamiętać o uzupełnianiu elektrolitów, zwłaszcza kiedy dokuczają Ci  częste wymioty.

Soki i koktajle – warzywa i owoce są bardzo zdrowe i tutaj nie ma żadnych ustępstw. Sokowirówka czy wyciskarka będą najlepszym przyjacielem każdej ciężarnej. W ciąży zaleca się picie dużej ilości soków oraz koktajli bogatych w żelazo, którego wielu kobietom, w tym okresie, brakuje. Sok z buraka z dodatkiem jabłka, sok pomidorowo – marchewkowy czy szpinakowy z pomarańczą i jarmużem, to nie tylko pyszne koktajle. Mają również zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy!

Woda z cytryną, miodem i imbirem – to świetny napój na początek dnia. Pomaga przy regulowaniu trawienia, metabolizmu, a także genialnie oczyszcza organizm z toksyn. Zawiera mnóstwo witamin i jest świetną alternatywą kawy – pobudza cały organizm. Warto wypijać taki napój każdego ranka, jeszcze na czczo.

Herbata rumiankowa – picie jakichkolwiek ziół w ciąży powinno być zawsze konsultowane z lekarzem prowadzącym. Herbata rumiankowa ma mnóstwo właściwości zdrowotnych (zawiera wapń, magnez, łagodzi bóle stawów, pomaga w zaśnięciu) jednak warto mieć na uwadze, że powoduje także skurcze macicy oraz ma właściwości alergiczne. Jeśli jednak lekarz da zielone światło – warto zrobić herbatę mieszaną, czyli zmniejszyć ilość rumianku a dodać np. kwiat dzikiej róży, malinę, majeranek, koper włoski, mniszek lekarski czy nagietek. Alternatyw dla przyszłych mam jest sporo, dlatego warto zwracać szczególną uwagę, po co w tym okresie sięgają.

Rumianek w ciąży nie tylko do picia! Kąpiel z takim naparem bardzo łagodzi obrzmienia, dlatego będą balsamem na spuchnięte nogi w ostatnich miesiącach ciąży!

Herbata z pokrzywy lub herbata z lipy również są jak najbardziej polecane w tym okresie.  Z dodatkiem imbiru lub miodu (albo obu!) są genialnym lekiem na przeziębienie.

Czy można pić kawę w ciąży? 

Jeśli jesteś w stanie całkowicie zrezygnować z picia kawy w ciąży – zrób to! Kawa zawiera kofeinę, która znacznie utrudnia przyswajanie dwóch najważniejszych teraz dla Ciebie składników – wapnia oraz żelaza. Oczywiście, wszystko z umiarem jest nieszkodliwe.

Pijesz kawę tylko dla smaku? W ciąży zastąp ją po prostu kawą bezkofeinową!

Kawa zbożowa – żyto, cykoria i burak cukrowy znane są ze swoich właściwości prozdrowotnych już od bardzo dawna. To świetny napój dla kobiet w ciąży, jak i po porodzie – poprawia trawienie mamy i dziecka, a także zwiększa apetyt u niemowląt.

Herbata – odradza picie się mocnej herbaty, podobnie jak kawy. Herbaty ziołowe stosowane z umiarem są jak najbardziej dozwolone. Jednak, jeśli wcześniej nie piłaś ziół, warto korzystać z nich za pomocą inhalacji, dodatków do kąpieli czy dodatków do koktajli i innych napojów. Warto pamiętać, aby nie rozpoczynać ich picia w stanie błogosławionym – zioła mają nie tylko właściwości zbawienne dla wielu dolegliwości w ciąży, ale posiadają również takie, które mogą jej przebieg utrudniać.

Reasumując, ciężarna w szczególny sposób powinna zadbać o nawodnienie organizmu.  Pij dużo wody, od czasu do czasu dodaj do niej sok z owoców cytrusowych, by uzupełnić ewentualne niedobory witamin. Unikaj napojów zawierających kofeinę, by nie usuwać z organizmu ważnych mikro i makroelementów. Pamiętaj, że w ciąży dbasz nie tylko o swój organizm, ale i o zdrowie swojego maluszka. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here