Co to jest mikrodermabrazja?
Mikrodermabrazja (inaczej mikropeeling kontrolowany) należy do bardzo popularnych zabiegów stosowanych w kosmetyce oraz dermatologii i medycynie estetycznej. Jest to mechaniczny sposób na złuszczanie rogowej warstwy naskórka o dość niskim stopniu inwazyjności. Polega na stopniowym ścieraniu warstw naskórka. W tym celu wykorzystywany jest strumień mikrokryształków. Żeby jak najdokładniej złuszczyć naskórek konieczne jest bardzo precyzyjne kontrolowanie wielkości oraz miejsca skierowania strumienia.
Mikrodermabrazja – rodzaje sprzętów stosowanych do zabiegów
Mikrodermabrazja występuje w trzech rodzajach. Do każdej z nich stosowany jest odpowiedni sprzęt. Profesjonalne urządzenia mogą stanowić połączenie wszystkich wymienionych metod. Każda z nich wymaga stosowania odpowiedniej głowicy oraz właściwego ustalenia strumienia ścierającego naskórek (szerokość, intensywnośc, czas oddziaływania itp.). Najbardziej nowoczesne sprzęty gwarantują niemal zupełnie bezbolesny zabieg i niskim stopniu inwazyjności. Wyróżnia się mikrodermabrazję:
- diamentową (inaczej: bezpyłowa) – w tej metodzie używane są specjalne głowice diamentowe, za pomocą których złuszczana jest zrogowaciała warstwa naskórka; polecana szczególnie dla osób ze skórą skłonną do alergii oraz o wysokim stopniu wrażliwości i delikatności;
- korundową – tu stosowane są kryształki tlenku glinu, które delikatnie i precyzyjnie złuszczają rogową część naskórka, ponadto powodują stymulację wytwarzania kolagenu oraz elastyny, co poprawia wygląd skóry;
- tlenową – połączenie w zabiegu dobroczynnych właściwości tlenu oraz soli fizjologicznej, dzięki czemu następuje złuszczenie martwej warstwy naskórka, ponadto usuwa zanieczyszczenia odpowiadające za tworzenie się stanów zapalnych skóry, czyraków, zaskórników oraz krost.
Jakie są wskazania do zabiegu mikrodermabrazji?
Mikrodermabrazja może być stosowana w różnych okolicach ciała – na twarzy, ramionach, brzuchu, udach, łydkach czy stopach. Szczególne wskazania do przeprowadzenia zabiegu to:
- skóra ze skłonnością do trądziku;
- występowanie piegów oraz przebarwień skóry (spowodowanych także nadmiernym opalaniem czy wizytami w solarium);
- pojawiające się w różnych miejscach rozstępy (np. na piersiach, udach, ramionach, brzuchu, także po zbyt szybkim odchudzaniu czy ciąży);
- rozmaitego rodzaju blizny (np. potrądzikowe, pooperacyjne);
- zmarszczki na skórze twarzy i w innych okolicach;
- zwiotczała, pozbawiona elastyczności i jędrności skóra;
- okolice ciała, które uległy zniszczeniu wskutek nadmiernej ekspozycji na słońce lub promienie UV w postaci lamp (np. w solarium).
Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrzony przez specjalistę w zakresie kosmetologii, dermatologii lub medycyny estetycznej. W razie potrzeb konieczne jest przeprowadzenie niezbędnych badań w celu sprawdzenia czy nie występują przeciwwskazania do stosowania mikrodermabrazji.
Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji
Mimo, że mikrodermabrazja należy do metod kosmetycznych o niskim poziomie inwazyjności, istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania tej techniki. Należą do nich przede wszystkim:
- trądzik w postaci różowatego czy ropowiczego;
- uszkodzenie ciągłości skóry w obszarze, który ma być poddany interwencji;
- bliznowatość oraz skłonność do tworzenia się bliznowców na powierzchni skóry objętej zabiegiem;
- zmiany skórne w postaci opryszczki, brodawek czy naczyniaków jamistych;
- wszelkiego rodzaju zakażenia o podłoży wirusowym, grzybiczym lub bakteryjnym;
- zabiegi chirurgiczne przeprowadzone w okresie do 2 miesięcy przed planowanym zabiegiem mikrodermabrazji (szczególnie w okolicy poddanej ingerencji);
- stosowanie w leczeniu trądziku leków, które zawierają izotretynoinę;
- nowotwory (szczególnie skóry lub w okolicy, która miała być objęta zabiegiem) oraz terapia onkologiczna.
Więcej znajdziesz tutaj: http://kombajnykosmetyczne.pl/