Odpowiedni trening w ciąży

W dzisiejszych czasach ludzie są bardziej świadomi tego, co służy ich zdrowiu a co nie. Aktywność fizyczna jest kluczowa, poprawia naszą kondycję, usprawnia mięśnie, poprawia samopoczucie. Czasami jednak stan zdrowia uniemożliwia intensywne ćwiczenia, co natomiast z kobietami ciężarnymi? Jaka aktywność fizyczna jest dla nich wskazana?

Aktywna przyszła mama

Ciąża całkowicie zmienia życie przyszłej mamy, hormony wpływają na emocje, skóra twarzy się zmienia, ciało przybiera na masie. Kobiety w tym okresie życia starają się jak najlepiej zadbać o przyszłe dziecko, uczą się zupełnie nowych zachowań, przyswajają wiedzę. Potrzebują wówczas mnóstwa energii, której może dostarczyć im aktywność fizyczna. Ciężarna kobieta z pewnością dużo zyska dzięki ćwiczeniom, jednak ich rodzaj i intensywność musi uprzednio skonsultować z lekarzem prowadzącym. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i płód nie jest zagrożony, przyszła mama może rozpocząć regularne treningi, które nie będą inwazyjne dla dziecka, jednocześnie dodając jej energii i usprawniając ciało. Jednak nie każde ćwiczenia będą odpowiednie.

Ćwiczenia niewskazane

Panie bardzo aktywne, w okresie ciąży powinny zrezygnować z wszelkich ćwiczeń, które wymagają dużej siły. Niewskazane będzie podnoszenie ciężarów, bieganie, jazda na łyżwach, konna czy nartach, sporty ekstremalne również mogą być niebezpieczne dla dziecka. Pamiętajmy, że do tych dyscyplin spokojnie będzie można powrócić po połogu, kiedy przyda nam się dodatkowy wysiłek, aby wrócić do poprzedniej formy.

Aktywność dla pań w ciąży

Jednak mniej intensywne treningi jak najbardziej są zalecane, dzięki nim przyszła mama zyska więcej energii, zadba o ciało, zachowa smukłą sylwetkę, przez co łatwiej jej będzie później zrzucić nadmiar kilogramów. Obecnie wiele treningów organizowanych jest w specjalnych wersjach dla kobiet ciężarnych: joga, pilates, aqua-aerobic. Jednak najwięcej pań w tym okresie decyduje się na pływanie – jest to najbezpieczniejsza z powyższych opcji.

Gdzie ćwiczyć

Wybierając się na pilates czy jogę będąc w ciąży, trzeba tym bardziej uważnie prześwietlić instruktorów. Upewnijmy się, czy mają kompetencję do prowadzenia klasy kobiet ciężarnych. Warto również przyjrzeć się samemu miejscu: czy zapewnia artukuły do ćwiczeń, jak daleko znajduje się od naszego domu, jak wygląda jego zaplecze, czy jest klimatyzacja. Pamiętajmy także, że spokojne ćwiczenia możemy również wykonywać w domu, potrzebna nam będzie do tego tylko wygodna karimata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here