CrossFit dla każdego

CrossFit to rozwiązanie dla osób, które cenią sobie różnorodność w trakcie codziennych ćwiczeń. Ten system treningowy przeznaczony jest nie tylko dla wyczynowców, również początkujący sportowcy się w nim odnajdą. CrossFit zyskał ogromna popularność na świecie, dzięki możliwościom wypracowania nawyków motorycznych, które przydatne są nie tylko w sporcie, ale również w życiu codziennym.

Definicja
Najważniejszą zaletą systemu jest jego wszechstronność – w trakcie treningu rozwijamy niemalże każdą partię ciała. Trening poprawia naszą kondycję, modeluje figurę, poprawia koordynację ruchową, szybkość, zwiększa naszą siłę oraz gibkość, sprawia, że jesteśmy bardziej zwinni. Aby wszystkie grupy mięśni były włączone do treningów, w ich trakcie wykorzystuje się artukuły, takie jak: sztangi, kettlebells, koła gimnastyczne, piłki lekarskie itp. Wybierając się na pierwszy trening należy upewnić się, czy nasz instruktor posiada odpowiedni certyfikat.

Jaki system treningu wybrać?
W zależności od tego, jakie rezultaty chcemy otrzymać, inny typ ćwiczeń warto wybrać. Osoby trenujące do maratonu, powinny pracować nad wytrzymałością, trenując rytm, robiąc interwały, tempówki czy podbiegi. Aby zwiększyć siłę wykonujemy martwy ciąg, podciąganie na drążku, przysiady. Zajęcia trwają godzinę, dzielą się na trzy etapy: rozgrzewkę, trening właściwy, rozciąganie. Ćwiczenia właściwe należy wykonywać w określonym limicie czasowym, na wyraźny znak instruktora. Za każdym razem trening składa się z innego zestawu, dlatego nie będziemy narzekać na rutynę. Treningi komponowane są tak, aby osoby o różnym stopniu zaawansowania mogły ćwiczyć razem, dzięki pracy w grupie bardziej się mobilizują.

WOD (Workout of the Day)
Tak właśnie w żargonie CrossFiterów określany jest dzienny system ćwiczeń. W jego trakcie osoby na poszczególnym szczeblu zaawansowania wykonują takie same ćwiczenia, jednak z mniejszą liczbą powtórzeń, lub z mniejszym obciążeniem. Instruktor wyznacza czas na każdy z etapów, skracając go dla zaawansowanych osób, wydłużając dla początkujących. Zaczynamy od grupy podstawowej, prowadzący będzie monitorował nasze postępy, dostosowując do nich na bieżąco WOD. Trenując regularnie zyskujemy nie tylko bardzo dobra sprawność fizyczną, ale również energię i dobre samopoczucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here