Wady i zalety kalisteniki

Wielu z nas w celu poprawy swojej formy wybiera się na siłownię, aby wykorzystywać przeróżne artukuły tam dostępne. Jednak nie koniecznie musimy wykorzystywać hantle czy ciężary, aby nasz trening był bardziej skuteczny. Kalistenika, system ćwiczeń wykorzystujący ciężar naszego ciała jest dobra alternatywą dla atlasów z siłowni. Już w starożytności czerpano z tej metody, w XIX wieku była ona bardzo popularna, jednak została wyparta przez siłownie. Jednak odpowiednio przeprowadzona seria ćwiczeń tego typu gwarantuje ciekawe rezultaty.

Rodzaje ćwiczeń
Kalistenika sprowadza się do 6 każdemu znanych ćwiczeń, są to: mostki, pompki, podciąganie na drążku, przysiady, dźwiganie nóg czy pompki na rękach (dla zaawansowanych). Każde z tych ćwiczeń można modyfikować w dowolny sposób, przez co w trakcie treningów nie dopadnie nas rutyna. Jednak ta szóstka systematycznie wykonywana zapewnia nam wzmocnienie oraz rozwinięcie niemalże każdej partii mięśni. Ważne jest, aby systematycznie zmieniać ćwiczenia, aby całe nasze ciało było równomiernie rozwinięte. Nie zapominajmy o jednym dniu przerwy na regenerację, warto także odpowiednio komponować dietę i ograniczyć używki.

Dla zaawansowanych
Zaczynając przygodę z kalisteniką każde z ćwiczeń wykonujemy w podstawowej formie, która będzie dla nas niewystarczająca wraz z postępami. Dlatego później można modyfikować poszczególne etapy: pompki wykonywać na jednej ręce, lub klaskać po każdym powtórzeniu. Wraz ze zwiększeniem formy, warto posiłkować się planami treningowymi dostępnymi online, odpowiednimi dla naszych aktualnych możliwości.

Wady kalisteniki
Możliwość ćwiczenia w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności kupowania kosztownych sprzętów, jest bez wątpienia dużym atutem. Jednak niektóre osoby mają problem ze zmotywowaniem się do regularnych ćwiczeń. Poza tym, jeśli jesteśmy debiutantami możemy mieć problem z dostosowaniem ćwiczeń do swoich możliwości. Może to skutkować brakiem widocznych efektów treningów przez dłuższy czas, co dodatkowo osłabi naszą motywację. Dlatego warto niekiedy trenować na siłowni, gdzie możliwa będzie konsultacja z profesjonalnym instruktorem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here