streching

Jeśli chcesz zwiększyć swoją wytrzymałość oraz możliwości fizyczne, to właśnie od strechnigu możesz zacząć. Otóż dobry strechnig wspomaga wszystkie partie ciała, których używasz na co dzień. Dzięki odpowiedniej elastyczności, można wiele osiągnąć. Na pewno ktoś, kto jest bardziej rozciągnięty lepiej radzi sobie w jodze, pilatesie, ale także w tańcu czy na nartach. Prawidłowa elastyczność ciała jest bowiem istotna w wielu aspektach naszego życia. Cały nasz aparat ruchowy złożony jest przecież z dwóch podstawowych części: biernej (czyli szkielet kostny) a także czynnej (czyli mięśnie). Nasz kości łączą się ze sobą za pomocą stawów, które oczywiście dają nam możliwość wykonania ruchu, a także definiują jego zakres. Natomiast mięśnie przez zmianę napięcia determinują wszystkie ruchy całego ciała.Nadrzędnym więc celem aktywności fizycznej będzie wzmocnienie wytrzymałości wszystkich naszych mięśni. Należy jednak pamiętać o tym, że koncentrowanie się tylko i wyłącznie na rozwoju szybkości lub siły może niestety negatywnie wpłynąć na całościową elastyczność naszych mięśni. Otóż, ćwiczeniami mającymi korzystnie wpływać na tę cechę są z pewnością właśnie ćwiczenia rozciągające, czyli wspomniany stretching. Specjaliści zalecają aby był on dobrym uzupełnieniem każdego treningu.

streching

3 etapy strechingu

Pierwszym etapem ćwiczeń strechingowych może być tak zwana faza napięcia, trwająca około 10-30 sekund napinania danego mięśnia. Natomiast etap drugi obejmuje maksymalne, trwające około 2-3 sekundy, rozluźnianie wszystkich naszych mięśni. Kolejna, ostatnia faza, to właśnie rozciąganie (trwające 10-30 sekund), powinna być ona przeprowadzona na spokojnie, tak aby nie wywołać bólu w danym mięśniu.

Wyróżnia się także dwa główne rodzaje stretchingu: pierwszy rodzaj jest dynamiczny, a drugi statyczny. Rozciąganie dynamiczne najlepiej jest wykonać przed dalszym treningiem w celu rozgrzania mięśni i pobudzenia ciała do działania. Taka forma stretchingu poprawia na pewno uelastycznienie mięśni,a także stawów i więzadeł. Natomiast stretching statyczny polega na tym, że zachowujemy przez pewien określony czas pozycję bezbolesnego rozciągnięcia ciała. Powinien on z kolei być wykonywany na spokojnie, aby wprowadzić ciało w stan sprzed treningu. Czyli rozluźnić mięśnie oraz delikatnie je rozciągnąć, co sprzyja im zwłaszcza po wytężonej pracy fizycznej.

Korzyści z wykonywania ćwiczeń rozciągających:

  • Streching może wpłynąć pozytywnie na zmniejszenie bólu wyczerpanych po treningu mięśni, albo nawet całkowicie zniwelować powstały ból.
  • Tego rodzaju ćwiczenia poprawiają sprawność, gibkość wszystkich części całego aparatu ruchu, co w konsekwencji korzystnie wpływa na siłę naszych mięśni oraz szybkość ruchu.
  • Stretching przez uelastycznienie naszych mięśni zmniejsza ryzyko występowania niepożądanych urazów w trakcie wykonywanego treningu, a także stanowi dobrą ochronę przed różnymi kontuzjami, na które niestety jesteśmy przecież narażeniu w życiu codziennym.
  • Rozciąganie chroni także przed niekontrolowanymi skurczami mięśni.

 

Tak więc istnieje szereg zalet płynących z wykonywania ćwiczeń rozciągających. Spróbujmy więc sami, a z pewnością nie pożałujemy tego ruchu. Streching jest również zalecany osobom pracującym w siedzącym trybie. Dzięki odpowiedniemu rozciągnięciu możemy wzmocnić nasz kręgosłup, który cierpi na przebywaniu w długotrałej pozycji siedzącej. Ponadto, ćwiczenia rozciągające mają to do siebie, że relaksują mięśnie po treningu oraz wtedy, gdy są one mocno napięte i obolałe na skutek na przykład stresu. Wyraźnie więc poprawiają całą koordynację ruchową, a przy tym zwiększają elastyczność (gibkość oraz płynność ruchu). Aktywizują także krążenie krwi, poprawiając odżywienie oraz dotlenienie wszystkich tkanek. Pomagają również utrzymać lub osiągnąć obszerniejszy zakres ruchu w stawach, dlatego poprawiają więc ogólną sprawność. Streching tosowany w przerwach między seriami innych ćwiczeń siłowych, wpłynie doskonale na nasz organizm

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here