Trening izometryczny to świetne ćwiczenia dla każdego
Trening izometryczny to świetne ćwiczenia dla każdego

W dzisiejszych czasach każda minuta jest na wagę złota. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie młodzi ludzie stawiają na karierę i rozwój. Z tego powodu coraz bardziej cenione są kompleksowe treningi wszystkich partii ciała za jednym podejściem. Dla sprawnych osób, które chodzą na siłownię, świetnym wyjściem są treningi obwodowe. Co zaś z osobami, które nie lubią siłowni? Proponujemy treningi izometryczne!

Treningi izometryczne wyróżniają się tym, że są niezwykle uniwersalne. Ćwiczenia mogą wykonywać osoby nie tylko w pełni sprawne, ale również starsze, a nawet niepełnosprawne. O takim treningu mogą również myśleć osoby, które są po złamaniu ręki lub nogi, co często jest przyczyną przymusowego odpoczynku od biegania czy aerobiku. Trening izometryczny jest naprawdę dla każdego!

W czym tkwi jego sekret?

Trening izometryczny to napinanie mięśni. Brzmi prosto, prawda? Ale nie do końca tak jest. By ćwiczenia wykonywane były prawidłowo, mięśnie należy napinać bez skracania ich długości. Każdy ruch wykonuje się bardzo powoli i starannie, skupiając się nad partią ciała nad którą właśnie pracujemy. Dodatkowo, przerwy pomiędzy napięciami powinny być dwa razy dłuższe, niż ćwiczenie. Razem z naszymi mięśniami musi pracować oddech, który pomaga nam przy napięciach. Bardzo duża część ludzi wstrzymuje oddech, czym sobie utrudnia pracę nad ciałem, ponieważ osłabia to mięśnie. Napięć nie należy wprowadzać gwałtownie. Precyzja w treningu izometrycznym jest niezwykle ważna. Może być to trudne na początek, gdy przyzwyczailiśmy się do energicznych zajęć aerobiku.

Nie rozluźniaj napięcia podczas treningu izometrycznego

Najlepiej, jeśli nasze treningi zaczniemy od lekkich ćwiczeń na których nauczymy się prawidłowej techniki napięcia mięśni. W treningu izometrycznym można wykorzystać obciążenie w postaci hantli, ale nie jest to koniecznie, ponieważ na początek wystarczy nam ciężar własnego ciała. Niezależnie od tego, czy nałożymy sobie dodatkowe obciążenie, czy też pozostaniemy przy własnej wadze, najważniejsze jest skupienie się na odpowiednim napięciu. Podstawową zasadą jest trzymanie mięśni maksymalnie napiętych przez ustalony czas. Zmniejszanie napięcia podczas wykonywania ćwiczenia jest ogromnym błędem, ponieważ nasz trening nie będzie efektywny! Jeśli faktycznie nie jesteśmy wykonać naszych ćwiczeń w czasie, który sobie założyliśmy, skróćmy czas.

Trening izometryczny wykonuje każdy

Co ciekawe, ćwiczenia izometryczne zna każdy z nas, ale do tej pory mogliśmy nie być tego świadomi. Wystarczy nam, że czujemy i widzimy efekty naszych ćwiczeń, a to, co się dzieje z naszych ciałem jest sprawą drugorzędną. Jest to spory błąd, ponieważ znając nasze ciało możemy zintensyfikować nasze treningi, a tym samym sprawdzić, że będą one bardziej wydajniejsze, a my będziemy widzieć efekty dużo szybciej. Jeśli zaś obce są nam regularne ćwiczenia, a aerobik kojarzy nam się źle, spróbujmy wprowadzić w życie drobne ćwiczenia, bazując na napięciach mięśni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here